U stampedu proizvoda koji nose predznak “zdravo” teško je ponekad izdvojiti što je zapravo dobro za naš organizam i koliko je opravdana cijena koju proizvođač traži. I sama sam često u situaciji kada nisam sigurna koliko doista vrijedi određeni dodatak prehrani jer kao organska vrtlarica čvrsto vjerujem da zdravom hranom koju uzgajamo sami možemo zadovoljiti većinu potreba za vitaminima, mineralima, enzimima, klorofilom i aminokiselinama.
Malo povijesti
Jedan od proizvoda, odnosno dodataka prehrani koji se odnedavno posebno ističe u zimskim mjesecima zasniva se na iznimno visokoj nutritivnoj vrijednosti mlade zelene pšenice.
Uzgoj na prozoru
Poput Ann Wigmore i ja svoju pšenicu uzgajam sama, na prozorskoj dasci, na kojoj se ovih dana nalazi 7 četvrtastih posudica (10x10x5cm) sa pšenicom u različitim fazama rasta. Od one koja je tek u fazi klice, do one koja već izgleda poput božićne pšenice i spremna je za pripremu soka.
Za uzgoj koristim 1 cm organskog supstrata za sadnju i šaku ekopšenice koja se može nabaviti u trgovinama zdrave hrane. Zalijevam ih blago i prvih nekoliko dana pokrivam poklopcem kako bih sačuvala vlagu i potaknula brže klijanje. No, kada se klice pojave, posudice stavljam uz prozor (u toplu sobu) i nastavljam zalijevati sve dok nisu spremne za pripremu soka.
Priprema soka
Otprilike nakon 10 dana mladi zeleni listovi izgledaju prekrasno. Puni su vitamina, minerala, klorofila, enzima i aminokiselina, ali i nama neprobavljive celuloze. Zato se oni prije konzumacije moraju filtrirati. Postupak je jednostavan.