Iskusni vinogradari, voćari, maslinari i povrtlari ne propuštaju proljetnu gnojidbu razmišljajući o cijeloj vegetacijskoj sezoni. Za obogaćivanje zemlje treba odabrati neko od organskih gnojiva, ona manje opterećuju okoliš, poboljšavaju prozračnost tla pa se ono na proljeće prije ugrije, a ujedno vežu i veću količinu vode, za što će biljke u sušnim mjesecima biti zahvalne.
Organskim gnojivom povećavamo i udio hranivih tvari, humusa i korisnih organizama koje biljkama omogućavaju pristup do hraniva u tlu. Humusne su tvari priznate kao najvažnija komponenta za zdravo plodno tlo. Organskom gnojidbom postižemo bolji urod, biljke su zdravije, imaju veći urod, a bolja je i prehrambena kvaliteta ubranih plodova.
Brzi rezultati
Za organsku gnojidbu još se često primjenjuju domaći kompost i stajski gnoj, kojima sadržaj hraniva nije ujednačen, pa je jednostavnije izabrati jedno od suvremenih organskih gnojiva. Glavna je razlika između suvremenih organskih gnojiva u obliku peleta i domaćih organskih gnojiva u njihovu sastavu. Gnoj, kompost i druga domaća organska gnojiva nemaju stabilan sastav, a sadrže i manje organske, suhe tvari te hraniva.
I mikroorganizmi
Plantella ima čak 67 posto organske tvari, više od većine tvorničkih organskih gnojiva, a pelete se jednostavno primjenjuju rastresanjem. Organik daje kvalitetniji prinos (šećeri, suha tvar), veći urod, listovi su bez kloroze, veća je otpornost na stres (suša, tuča, niske temperature) te dugoročno poboljšava sastav tla zbog povećavanja udjela humusa. Dokazano je povećanje od 0,1-0,2 posto godišnje. Za povrtnjak je posebno organsko gnojivo dugotrajnog djelovanja Biogrena koja, osim bogatog sastava, ima i najviše mikroorganizama od svih gnojiva, 22 milijarde u jednom gramu. Mikroorganizmi biološki aktiviraju tlo pa gnojivo poboljšava kvalitetu tla. Biljke bolje rastu, prije sazriju, snažne su i zdrave. Primjerena je i za biljke koje trebaju kiselo tlo, a pomaže i sazrijevanje komposta.
NE PROPUSTITE: Pravo je vrijeme da počnete planirati! Ovo su pravila povrtnjaka