prirodni hlad

Pet atraktivnih penjačica koje će vam osigurati debeli hlad tijekom cijelog ljeta

Foto: Thinkstock
Pet atraktivnih penjačica koje će vam osigurati debeli hlad tijekom cijelog ljeta
18.06.2021.
u 12:21
Osim ukrasne funkcije, većina penačica može imati i onu funkcionalnu - ako im osigurate kvalitetan potporanj bit će odličan prirodan hlad
Pogledaj originalni članak

Penjačice mogu biti izvrstan panel s bočnih strana balkona, naročito onih koji su u neposrednoj blizini sa susjednim balkonima. Ali osim te ukrasne funkcije, većina njih može imati i onu funkcionalnu - ako im osigurate kvalitetan potporanj bit će odličan prirodan hlad. U nekim zemljama poput Velike Britanije ovu vrstu cvijeća ćete vidjeti posađenu pored svake kuće. Ona je tamo zapravo dio tradicije i velika turistička atrakcija. Uz ove penjačice koje vam navodimo, odličan izbor su i ruže penjačice kao i vinova loza.

Foto: Thinkstock
crvena tekoma

CRVENA TEKOMA

Tekoma, penjačica zanimljivih narančasto-crvenih ili žutih cvjetova, može narasti i do 10 metara. Sadi se u proljeće, a cvate od srpnja do kraja rujna. Najbolje će uspijevati ako je zasadite na sunačno mjesto, ali ni polusjena neće joj smetati. Jedino će u tom slučaju manje cvasti. Vodite računa o prihrani i drenaži. 

Foto: Thinkstock
penjačice

KAPLANDSKA OLOVNICA

Olovnica je biljka podrijetlom iz Afrike, koju često možemo vidjeti u mediteranskim eksterijerima. Njezina posebnost je da ne raste samostalno poput ostalih penjačica nego ju stalno morate usmjeravati u penjanju. Redovito je zalijevajte i odstranjujte ocvale cvjetove. Olovnica jako voli sunce i položaj koji nije na udaru vjetra pa vodite računa o tome prilikom sadnje. Možete ju posaditi i kao grm.

Foto: Thinkstock
penjačice

JASMIN

Porodica jasmina, cvijeća poznatog po svome prekrasnom mirisu od kojeg se rade parfemi, broji preko 200 vrsta. Puzajući jasmin koji naraste do 2 m možete zasaditi na sunčana, ali sjenovita mjesta, a cvast će tijekom cijeloga ljeta.

Foto: Thinkstock
glicinija penjačica

GLICINIJA

Velika zavodnica među penjačicama je i mirisna glicinija. Raste brzo, može čak narasti i do 20 metara u visinu. Poznata je po svojim prekrasnim plavoljubičastim cvjetnim grozdovima. Voli sunčane položaje i bogato tlo. Njezini listovi pružat će vam sjajan hlad.

Foto: Flora magazin
bugenvilija

BUGENVILIJA

Ova zimzelena, drvenasta penjačica, podrijetlom je iz Brazila. Pripada porodici noćuraka, Nyctaginaceae. Najzastupljenija je u našim primorskim krajevima jer za svoj rast zahtijeva toplinu i sunčan položaj. Otporna je na hladnoću, ali ne podnosi oštre zime, pa ju treba zimi adekvatno zaštititi. Bugenvilija cvate od početka ljeta pa sve do prvih dana jeseni. Cvjetići su joj žuto-bijeli, neugledni, dok najveću ukras ovoj penjačici čine pricvjetni listići žute, narančaste ili crvene boje. Listovi su joj naizmjenično postavljeni, glatki i šiljasti na vrhovima. Odgovara joj svako vrtno tlo. Za vrijeme ljetnih mjeseci treba ju obilno zalijevati, a u razdoblju mirovanja vrlo malo ili nikako.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.