U sklopu šestog Zagrebačkog energetskog tjedna u srijedu je održan simpozij pod nazivom "Održivost i krajobrazna arhitektura - više od dizajna". U organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata te Hrvatske komore arhitekata na simpoziju je kao međunarodna zvijezda i glavni predavač sudjelovao Nigel Thorne, počasni član i bivši višegodišnji predsjednik Međunarodnog udruženja krajobraznih arhitekata.
Snježana Turalija, izvršna direktorica Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, u uvodnom je govoru naglasila kako održiva krajobrazna arhitektura nije novi pojam, ali da ga se, pa i ovim događanjem, želi podići na novu razinu. Mario Jukić, predsjednik Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata, konstatirao je da su u Hrvatskoj oni vrlo marginalizirani, dok je predsjednik Hrvatske komore arhitekata Tomislav Čurković, naglašavajući važnost održivosti i održivog razvoja rekao kako je to puno više od pitanja zaštite okoliša.
Nigel Thorne, u svom prvom nastupu, ukratko je rastumačio značenje i značaj krajobrazne arhitekture.
Prema njegovim riječima, zelena infrastruktura trebala bi biti strateški planirana u sklopu mreže zelenih površina, s tim da može biti dizajnirana i upravljana kao multifunkcionalni resurs. Pritom je od osobite važnosti suradnja lokalne zajednice i stručnjaka, ali i interdisciplinarni pristup takvim projektima.
Thorne je osobito istaknuo kako kod realizacije određenog projekta zelene infrastrukture valja uvažavati osobitosti određenog područja, tipove pejzaža, ali i poštovanje povijesti, kulture i nasljeđa toga područja.
"Ulični drvored nije samo estetski dodatak urbanom ili ruralnom okruženju kojeg čini ugodnijim i privlačnijim za boravak, nego on reducira i zagađenje zraka, daje hladovinu, povećava bioraznolikost, reducira efekt urbanih toplinskih otoka…", pobrojao je Thorne.
Što je još naveo ovaj britanski stručnjak, pročitajte na Zelenoj zoni Zagrebačke banke.