u vrtu

Odličan ukras u vrtu, sjajan kao ograda i vrlo ljekovit - vrijeme je za šipak

Foto: Thinkstock
Odličan ukras u vrtu, sjajan kao ograda i vrlo ljekovit - vrijeme je za šipak
08.10.2023.
u 07:00
Specifičnost živice od šipka jest što ju ne formiramo strogo geometrijski već prikraćivanjem kako bismo dobili prirodni štit. Trnoviti grm šipka, koji zna narasti i do 4 metra, dozrijeva u jesen te je cijeli mjesec studeni idealna prilika da uberete njegove intenzivno crvne plodove
Pogledaj originalni članak

Često nastane zabuna kada spominjemo šipak - jedni će pomisliti na nar, mediteransko voće koje ispod tvrde kore sadrži sitne male slatko-kiselkaste ružičaste plodove, a drugi će tvrditi kako je to divlji šipak, biljka s crvenim bobicama veličine maslina od koje najčešće radimo čaj. I jedni i drugi su u pravu, jer se za obje voćke u mnogim krajevima Hrvatske koristi isti naziv. Plodovi obiju biljaka vrlo su ljekoviti, ali i dohodovni pa se u svijetu uzgajaju plantažno, dok kod nas to nažalost nije slučaj. 

Foto: Thinkstock
šipak ili nar

Kod nas se rijeko uzgaja komercijalno što bi nekima omogućilo i dobru zaradu i zaposlenje pa divlji šipak odnosno plod pasje ruže uglavnom nalazimo samorastuću u prirodi. Divlji šipak češće koristimo za kulinarstvo, a manje jedemo svježe ubrane plodove jer nisu tako ukusni kao oni od nara. Ali je zato grm divljeg šipka vrlo dekorativan. Unatoč tome rijetko se koristi u oblikovanju vrta. Veću primjenu šipak ima kao biljka koju sadimo za oblikovanje živice.

Foto: Thinkstock
šipak ili nar

Specifičnost živice od šipka jest što ju ne formiramo strogo geometrijski već prikraćivanjem kako bismo dobili prirodni štit. Trnoviti grm šipka, koji zna narasti i do 4 metra, dozrijeva u jesen te je idealna prilika da uberete njegove intenzivno crvne plodove. Kako biste se zaštitili od trnja, svakako ne idite u berbu bez rukavica. Od šipka možete raditi ukusnu marmeladu, rakiju, vino i sirup, a možete ih sušiti te koristiti za ukusan domaći čaj koji obiluje vitaminom C te je zato nezamjenjiv u liječenju prehlade.

Foto: Thinkstock
Šipak divlji

Krenite već ovaj vikend u prirodu i potražite šipak na sunčanim rubovima šume, uz međe na njiivama i među grmljem.  Ubrane plodove trebalo bi sušiti u pećnici zagrijanoj na 40 do 50°C jer će tako zadržati intenzivnu crvenu boju. Sve više temeprature će ga potamniti kao i ako ga uberemo kada je prezrio. -Prije sušenja odstranite peteljke i pecite plodove dok ne postanu krhki. Imajte u vidu da od 2 kg šipka dobijete nešto manje od 1 kg suhog. Čuvajte ga u platnenim vrećicama od lana ili pamuka i to na hladnom i prozračnom mjestu. Svakako ga iskoristite do iduće jeseni, jer mu je rok trajanja godinu dana.


Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.