Imate najljepši vrt, pokažite nam ga i osvojite 1000 kuna u nagradnom natječaju koji organiziramo u suradnji s Unichem Agrom i Plantellom. Informacije potražite i ovdje. Mi vam predstavljamo kako imati najljepši vrt i kako si olakšati posao s cvjetajućim prijateljicama i sadnjom na gredice.
Promijenjena pravila
Vrijeme sadnje obruba, u što su spadale niske jednogodišnje biljke – crvena, ružičasta i bijela uvijek cvatuća begonija, žuta i narančasta kadifica, bijeli alisum, plavi ageratum, crvena kadulja i šarena vodenika – nepovratno je za nama. U modi su prirodni nasadi gredica pa se među trajnice i grmove sade sezonske biljke. Proširila se i sadnja snažnih jednogodišnjih biljaka, poput ricinusa, ukrasnog pupčara, cvjetnog duhana, kleoma, suncokreta i amaranta. Obično ih se može vidjeti u pozadini nasada.
Među zanimljive stalne biljke u trajnim i u sezonskim nasadima ubraja se i patagonijska verbena. Na prvi se pogled čini da je ta otporna jednogodišnja biljka postala trajnica, ali zimi obično odumre pa se na proljeće zasije na sasvim neočekivanom mjestu. Slično vrijedi i za zanimljive strukturne jednogodišnje biljke – kohiju, koja se naziva i ljetni čempres, te crnu koprivu. I dok su se prije na gredice sadile samo jednogodišnje biljke koje se razmnožavaju sjemenjem, danas uopće ne možemo zamisliti nasad bez prozorskih i balkonskih biljaka.
Na gredice možemo posaditi većinu sezonskih biljaka s izuzetkom najomiljenijih – pelargonija. Viseće ili uspravne, one svakako spadaju u korita, lončiće i posude, na sunčan položaj, zaštićene od padalina. Treba poznavati i iznimke. Jedinstvena je zvjezdasta pelargonija šarenih listova sorte Vancouver. Njeni maleni, ciglasto-crveni cvjetovi dobro prkose vremenskim neprilikama. Kišu dobro podnose i mirisne pelargonije pa se sve više uključuju u sezonske nasade.
Bolji uvjeti
Brojne se prozorske i balkonske biljke puno bolje osjećaju na gredicama nego u tijesnim koritima. Tu osobinu možete iskoristiti kod dvozuba, verbene, suhe ruže i milijunskih zvončića. Ovi posljednji osjetljivi su na trulež korijena, što na gredici nismo primijetili. Prekrasne jastučiće cvijeća stvaraju bakopa, brahikoma i sanvitalija. Ne smijemo zaboraviti ni uspravne fuksije jer ih na gredici štetnici vrlo rijetko ugrožavaju. Na otvoreno ne sadite mačji rep, papučice, gomoljaste begonije, krabuljaču i streptokarpus. Biljke koje su osjetljive na hladnoću poput vodenike, ukrasne koprive, lantane, portulaka, madagaskarskog zimzelena, gomfrene, grmolikog bosiljka, stalno cvatuće begonije te begonije zmajeva krila sadimo nakon ledenih svetaca. Verbene, diascije, brahikomu, milijunske zvončiće i dvozub može se prenijeti na otvoreno već u travnju. Ako to niste napravili, još nije kasno.
Površini za sadnju prema potrebi dodajte kvalitetnu vrtnu zemlju Plantella ili Plantella Balkoniju, petkomponentnu visokokvalitetnu zemlju te pognojite membranskim gnojivom za ukrasne biljke Plantella Formula 365. Ovo pametno gnojivo upotrebljava se jednom godišnje, jer se kroz membranu hraniva postupno oslobađaju i opskrbljuju biljke cijelu sezonu. Tijekom cvatnje prihranjujte Plantella Cvijetom, bogatim vitaminima, osigurat ćete bujnost kroz čitavu sezonu. Slike svojih vrtova i opis kako ste sve zasadili šaljite na našu adresu domivrt@vecernji.net
Savjet više
1 Prirodno
Sadimo biljke manjih cvjetova, mirnih i ne prejakih boja
2 U tonu
Kombiniramo biljke s cvjetovima koji su blizu na ljestvici boja
3 Čipkasto
Stvaramo filigranske nasade gdje ulogu povezivanja imaju zlatna djetelina i mlječika sitnih cvjetova
4 Izgled travnjaka
Biljkama pastelnih boja dodaju se gaure i razne ukrasne trave
5 Izdržljivo
Trendovski nasadi moraju biti jednostavni za opskrbu