U ovotjednom izdanju priloga Dom i vrt prisjećamo se početaka Cvjetnog sajma, najdugovječnije takve smotre u Hrvatskoj i regiji, a koji danas znamo kao Floraart. Ove godine na Bundeku će poznata cvjetna manifestacija obilježiti vrijedan jubilej, 50 godina postojanja.
Već prve godine održavanja, Cvjetni sajam postao je prava međunarodna atrakcija na kojoj su gostovali i poznati svjetski floristi sa svojim neobičnim cvjetnim vrstama i kreacijama. Ključ uspjeha je bio u dobroj organizaciji koja je povjerena Večernjaku, ali i atraktivnom ambijentu povijesne jezgre Zagreba u kojoj se sajam održava.
U godinama sajma od 1971. do 1975. i dalje vladaju nezapamćene gužve na Gornjem gradu, a za ulaz na popratne sadržaje poput izložbi cvjetnih fotografija, umjetničkih slika i kipova moralo se čekati u redovima. I dalje su velik hit ikebane i karanfili, ali sada i orhideje koje su se prodavale po pristupačnim cijenama, dok su se sadnice dijelile besplatno. Tvrtka Agrokombinat otkrila je da je 1972. na svome štandu prodala čak 260 tisuća cvjetova! Uz njih, glavni izlagači na sajmu bili su tih godina poljoprivredni giganti Flora i Žitnjak.
Milijun cvjetova na Gornjem gradu i Savka Dabčević-Kučar
Cvjetni sajam ne prestaje biti glavna gradska atrakcija i tema novinskih naslovnica. U organizaciji Večernjeg lista i pod visokim pokroviteljstvom Jovanke Broz, sajam su u prvoj polovici 70-ih posjećivale stotine tisuća ljudi. Među njima je i bila dr. Savka Dabčević-Kučar, tadašnja predsjednica CK SKH.