Vijest da je Danska donijela plan prema kojem bi se do 2020. godine sva obradiva zemljišta u toj zemlji potpuno trebala prebaciti na ekološki način uzgoja nametnula je i usporedbu s domaćim prilikama.
S jedne strane pomalo je iluzorno uspoređivati se s Dancima kojima je ekološka poljoprivreda već pitanje tradicije. Mudro vođena politika poticaja svima uključenima u procese ekoproizvodnje vinula je ovu zemlju u svjetski vrh. Od 2007. Danci su povećali izvoz bioproizvoda za čak 200%.
Ovo je budućnost
U Europi, Austrija je i dalje vodeća zemlja s udjelom ekološke poljoprivrede od 19,27 posto. S druge pak strane nije loše napraviti određene usporedbe da bismo vidjeli kako stojimo i koliko smo napredovali kad je riječ o organskom uzgoju. Primjer Danske određeni je poticaj i podsjećanje da je ovakav način uzgoja budućnost.
Konvencionalna poljoprivreda koja upotrebljava agrokemikalije i neracionalno troši neobnovljive prirodne resurse posve je neuklopiva u sustav održivog razvoja. Ubrzan razvoj organske poljoprivrede događa se svugdje – samo u Europi od 2008. godišnji promet ekoloških proizvoda porastao je na 23 milijarde, što predstavlja 40% svjetskog tržišta. Ni Hrvatska nije iznimka u tome, unatoč činjenici da svega 4,03 posto od ukupnih poljoprivrednih površina otpada na one s predznakom eko.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, u nas su 2014. evidentirana 2194 ekološka proizvođača (u EU ih je ukupno 253.000), s površinom od 50.054 ha. Pogledamo li brojke iz 2003., kada je tek 130 proizvođača bilo uključeno u eko proizvodnju, a posljednje se četiri godine udio ekoloških površina popeo sa 1,80 na spomenutih 4,03, onda i u našem slučaju možemo govoriti o rastu. Usto, u postotnom iznosu na razini smo Francuske. Kako su nam rekli u Ministarstvu poljoprivrede, interes za ovaj način proizvodnje u nas je u porastu.
- Prema prvim neslužbenim podacima podnesenih zahtjeva za potporu ekološkoj proizvodnji za 2015. prijavljeno je oko 80 ha - kažu iz Službe za odnose s javnošću spomenutog Ministarstva. U usporedbi sa Slovenijom, još uvijek kaskamo – 2014. u toj je zemlji evidentirano 41.237 ha što čini 8,7% u odnosu na ukupne poljoprivredne površine, dok smo bolji od Srbije i Makedonije, gdje se 9547, odnosno 2359 ha zemlje obrađuje prema ekonačelima.
Dugotrajne pripreme
Razlozi zašto ove domaće brojke nisu još veće i što ekoproizvodnja u nas nije doživjela još jači zamah su brojni.
- Proizvođači nisu dovoljno upoznati s pravilima proizvodnje i obvezama, osobito kad je riječ o obveznoj stručnoj kontroli jednom godišnje - smatraju u Ministarstvu.
Usto, da biste se bavili poljoprivredom na ovaj način, morate uložiti vremena i truda na edukaciju pa se onda tradicionalan način uzgoja čini jednostavnijim putem. I bržim. Jer, da biste nešto uzgojili prema organskim principima potrebno je nekoliko godina da se oranica za to pripremi i da možete ubirati plodove s nje i onda ih pripremljene plasirati na tržište.