Novi, niskoenergetski objekti imaju malu zrakopropusnost, prilično su "zabrtvljeni". Posljedično, imamo premalu izmjenu zraka u prostoru, pa dolazi do povišenja vlage u zraku.
To stvara neugodu i nezdrav (ako je više od 65 posto) i moguću kondenzaciju i pojavu pljesni. Zato je u njima poželjno osmisliti i mehaničku ventilaciju, kojom u svim prostorijama imamo svjež zrak iz okoliša. To postižemo uporabom rekuperatora.
Što je rekupator?
Glavni dio uređaja je izmjenjivač topline. Tip izmjenjivača obično se sastoji od velikog broja limova koji razdvajaju dvije struje zraka. S jedne strane limova struji topli istrošeni zrak koji onda svoju toplinu predaje limovima koji su hladniji od tople struje zraka. Moramo znati da toplina uvijek prelazi s tijela više temperature na tijelo niže temperature pa se toplina koju prime limovi predaje struji hladnog svježeg zraka. On je na na nižoj temperaturi od limova. Na taj način moguće jevratiti veliki udio topline. Kako su struje zraka odvojene limovima ne dolazi do njihovog dodira i miješanja čime ne dolazi do kontaminacije svježeg zraka.
Uštede do 80 posto!
- Veliki dio stambenog fonda je u donjim razredima (E, F, G). Efikasnom adaptacijom građevinske ovojnice (zidovi, krovovi, vanjska stolarija) moguće je smanjiti gubitke do 70 do 80 posto, a time i troškove za grijanje. Poboljšanjem sustava grijanja moguće su i daljnje uštede. Važan dobitak je i povećanje ugode u prostoru, jer nema hladnih zidova ili suhog zraka zbog pojačanog grijanja - ističe Krešimir Balić, dipl.ing strojarstva i energetski certifikator, dodajući kako investitori u nove objekte žele imati što bolje razrede iz tržišnih razloga.
Preko projektanata se i investitori educiraju o raznim učinkovitim rješenjima. S druge strane i sami kupci su, putem medija, sve informiraniji o energetskoj učinkovitosti, što također formira određenu potražnju.
>>Muči li vas prevelika i opasna vlaga u domu? Evo kako protiv nje!