štetnici

Biljke su vam napale lisne uši? Evo sjajnog prirodnog recepta uz čiju pomoć ćete ih se riješiti

Foto: Thinkstock
Biljke su vam napale lisne uši? Evo sjajnog prirodnog recepta uz čiju pomoć ćete ih se riješiti
20.05.2024.
u 06:00
Ovaj nametnik najaktivniji je od lipnja do rujna, ali nagli porast temperature nakon duljih kišnih razdoblja čini idealne uvjete za razmnožavanje
Pogledaj originalni članak

Mogli ste primijetiti da su s godinama bolesti i štetnici sve agresivniji, biljke sve bolesnije, a mi sve razočaraniji urodom. Plamenjača, lukova muha ili pak lisne uši samo su neke od napasti koje doslovno preko noći mogu uništiti višemjesečni trud. Obilje jedne vrste hrane, uzgajane svake godine na istom mjestu, najčešće rezultira povećanjem bolesti i štetnika koji se njome hrane. Ne treba zaboraviti i na štetnike uvezene s drugih kontinenata, koji su se s godinama prilagodili i gotovo potpuno potisnuli autohtone vrste.

Foto: Dom i vrt
Privučeni žutom bojom, štetnici se lijepe na ploče

Lisne uši najčešći su nametnici u vrtu. Mrkva, celer, peršin, paprika i ruže samo su neke od najčešće izloženih biljaka. Zaraženo lišće djeluje deformirano, izgleda raščupano, kovrča se i žućkaste je boje. Ovaj nametnik najaktivniji je od lipnja do rujna, ali nagli porast temperature nakon duljih kišnih razdoblja čini idealne uvjete za razmnožavanje. Ponekad izazovu veću štetu prenošenjem bolesti nego samim sisanjem sokova iz biljke. Ali za sve ima lijeka pa je tako i ove napasnike moguće suzbiti postavljanjem zaštitnih mreža ili ljepljivih pločica, prirodni pripravci, a u slučaju većih napada koristit će insekticidi.

Foto: Thinkstock
trikovi za uzgoj vrt cvijeće povrće zalijevanje

Ako ste primjetili pojavu ovog štetnika u svom vrtu ili na balkonu, evo što vam je činiti: Lisne uši možete fizički ukloniti ispiranjem – listove, dijelove i stabljike koji su pogođeni može se odrezati, isprati mlazom vode ili poprskati šećernim sokom kako bi se biljne uši isprale s biljke ili zalijepile za nju. Tu su i prirodni privraci za prskane od koprive, a pomoći će i sadnja biljaka zaštitnica poput lavande, nevena i kadifice.

Foto: Flora magazin
calendula neven

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Blokiran
Blokiran
11:06 20.05.2024.

Ma super, i onda se presele ne naku drugu biljku!? Neopitroid to rjesava a nije stetean ni za ljude ni kucne ljubimce.