Bijeli ljiljan cvijet je koji će svakom vrtu ili balkonu dati dozu glamura jer ima upečatljive, bijele i mirisne cvjetove. Upravo zato je ovaj ljiljan jedna od najpopularnijih vrsta ljiljana zasađenih u vrtovima.
Bijeli ljiljan (lat. Lilium candidum ) u vrtu naraste do 120 cm. Lijepi, snježno bijeli, krupni i mirisni cvjetovi pojavljuju se na biljci u lipnju. Da bi biljka bogato cvjetala, moraju joj se osigurati adekvatni uvjeti za uzgoj.
Za uzgoj bijelih ljiljana treba odabrati sunčano mjesto u vrtu. Supstrat treba biti propusan i bogat kalcijem. Lukovice bijelog ljiljana sade se u zemlju, poželjno sredinom ljeta (najkasnije do sredine kolovoza) do dubine ne veće od 3-5 cm. Biljke će otpustiti rozetu lišća koja preživljava zimu iste godine.
Bijeli ljiljan cvjeta u lipnju. Na istom mjestu ne smije rasti duže od 4-5 godina. Nakon cvatnje, nadzemni dio biljke se suši prilično brzo - tada možete ponovno posaditi biljku i usput je ramnožiti. Lukovice bijelog ljiljana kopaju se krajem srpnja, blago osuše, a zatim se odvajaju adekvatne lukovice, koje se sadi na novo mjesto.
Ova ukrasna biljka, ljiljan (Lilium candidum L.) stoljećima je motiv u slikarstvu i u sakralnoj umjetnosti. U pučkoj medicini ljiljan se rabi za liječenje – čišćenje (detoksikaciju) očiju, kože, srca i uma te postoji uvjerenje da posjeduje čarobna svojstva. Od ljiljana bijelog cvijet se rabi za liječenje: - ženskih bolesti (upale maternice, infekcije, kod leukoreje, prolapsa maternice, u obliku vaginalnog tuša, kod mliječne pukotine bradavica (latice močene u ulju). Ljiljan ima i antitumorsko (citotoksično) djelovanje na tumor dojke - vodene bolesti, bolesti uha (upale, infekcije), kožnih bolesti (inhibinatorno djelovanje na herpes simplex – virus 1 i herpes simplex virus 2. ), a poznata je uporaba latica koje su se močile u rakiji ili maslinovu ulju te stavljale na razne rane i opekline od sunca, zračenja ili drugih ozljeda, svraba (hidrolat).
Lukovica se rabi za liječenje: - kod vanjske uporabe kao oblog za tumore, upale kože, čireve, otitis, konjunktivitis, apsces, kod suhe kože, oteklina, bradavica na dojki, čireva (lukovica kuhana u mlijeku ili vodi) - za liječenje kurjeg oka, opeklina, rana, ožiljka (radi se mast od svježe lukovice ili tinkture jer nakon ozljede kože ne ostaju ožiljci).
Pelud iz cvjetova rabi se za liječenje epilepsije. Miris ljiljana je doista jedinstveno čaroban, gladak, snažan, ženstven i dominantan. Eterično ulje rabi se za liječenje čireva, upalnih gnojnih rana, modrica, te u kozmetici i parfumeriji.
Ulje cvjetova u maslinovu ulju stari je pučki lijek za tretman kožnih tegoba kao što su osipi, lišajevi, ekcemi, psorijaza, tamnih mrlja i fleka na koži.