Ako planirate nabaviti novog četveronožnog ljubimca, a imate mnogo biljaka, bilo bi dobro prije nego što mačka ili pas uđu u vaš dom poduzeti neke mjere kako bi i životinje i biljke bile – sigurne. Postoje mnoge sobne i vanjske biljke koje možemo bez brige imati u domu, ali koliko god izgledale lijepo i bezopasno, neke vrste mogu biti baš opasne za pse i mačke. Kemijski spojevi u stanicama korijena, lišća, kore i sjemenki služe biljkama kao obrana od napada insekata i životinja, tako da njihova toksičnost u prirodi ima važnu svrhu.
Nažalost ti su isti spojevi jednako toksični i u našem domu pa mogu biti problematični ako ih kućni ljubimci progutaju ili dodirnu. Najčešće toksične tvari koje nalazimo u sobnim i vanjskim biljkama, a koje kod kućnih ljubimaca izazivaju trovanje su kristali kalcijevih oksalata i saponini. Kristali kalcijevih oksalata mogu prouzročiti iritacije sluznice, bol u abdomenu, proljev i grčeve, a neke popularne sobne biljke koje u svojim dijelovima sadrže te kristale su biljke iz rodova Alocasia, Dieffenbachia, Begonia, Caladium, Aglaonema, Epipremnum, Ficus, Philodendron i Monstera. Saponine možemo primjerice naći u aloe veri, božikovini, dracaeni, sansevieriji – gutanje može između ostalog izazvati osjećaj pečenja u grlu i gastroenteritis, povraćanje, gubitak koordinacije… Kućni ljubimci otrovnoj tvari mogu biti izloženi na dva načina – gutanjem dijelova biljke ili, ako vole kopati zemlju oko biljke (to češće čine mačke), u kontaktu s kožom. Dodir s kožom može izazvati neugodne simptome poput dermatitisa i alergijske reakcije.
Kod nekih biljaka poput kaktusa i ruža moramo pripaziti na oštre bodlje i trnje, može biti jako bolno za ljubimca nabode li se na njih. Imajte na umu da konzumacija bilo kojeg biljnog materijala može izazvati povraćanje i gastrointestinalne smetnje kod životinja, ali kod biljaka koje su klasificirane kao bezopasne ili samo blago toksične ne očekuje se da će bilo kakvi simptomi biti opasni po život. No postoje i neke biljke koje su jako otrovne za kućne ljubimce i treba ih izbjegavati ako je vaš ljubimac malo znatiželjniji od većine. Kao primjere možemo navesti vrste iz rodova Euphorbia, Dieffenbachia, Kalanchoe, Lilium – one mogu prouzročiti ozbiljne probleme, no treba pripaziti i na vanjske biljke poput oleandra, krizantema, pelargonija, cikas/sago palme i Rhododendrona, a sjemenke i lišće jabuke i marelice također mogu biti itekako otrovne ako ih ljubimci progutaju. Najčešći simptomi trovanja su povraćanje, letargija, proljev, depresija, bol u trbuhu, hipersalivacija, anoreksija, drhtanje, alergijski dermatitis, oralna iritacija, bol i oticanje usta, jezika i usana, prekomjerno slinjenje, otežano gutanje, smanjena koordinacija, dermatitis, bol u abdomenu, proljev, kolike, depresija i – u najgorem slučaju – smrt. Kako bismo uopće pronašli informacije o biljkama koje već imamo u domu i saznali jesu li one toksične ili nisu te kako izgledaju simptomi trovanja – najvažnije je poznavati imena biljaka koje imamo. Ovdje je važno napomenuti da biljke često imaju i po nekoliko uobičajenih imena, ali samo jedno botaničko ime (na latinskom), koje vrijedi univerzalno pa probajte saznati točno ime biljke jer samo tako možete pronaći dobre informacije o njezinoj potencijalnoj opasnosti. Sveobuhvatan popis toksičnih i netoksičnih biljaka za kućne ljubimce možete pronaći na stranicama ASPCA Toxic and Non-Toxic Plants.
Na svu sreću postoji veliki niz prekrasnih sobnih biljaka koje su potpuno bezopasne za ljubimce, kako savjetuju iz zagrebačkog Walden Plantsa, a to su Peperomia tetraphylla, verticillata, obtusifolia, argyreia… Toliko ih je različitih da nitko neće ni znati da su sve iz iste porodice ako počnete stvarati kolekciju peperomija. Osim što su izrazito zahvalne sobne biljke, potpuno su bezopasne za kućne ljubimce. Žive boje vrsta iz porodice Marantaceae mogle bi nas navesti da posumnjamo da su toksične, no one su srećom potpuno bezopasne za kućne ljubimce! Bilo u domu ili šetnji šumom, ne morate se bojati ako vaš pas pojede malo listića paprati. No pazite, vrste iz roda Asparagus (ukrasne šparoge), koje izgledom podsjećaju na paprati, sadrže saponine i toksične su za naše dlakave prijatelje. Od palmi koje bez brige možete držati u svom domu, a unijet će tropski ugođaj u svaki prostor, možemo izdvojiti popularne Chamaedorea elegans (palma sreće), Dypsis lutescens (areka palma) i Howea forsteriana (kencija). Popularnog naziva “drvo novca”, pahira nam ne donosi samo novac i sreću – ova nimalo komplicirana ljepotica neće naškoditi vašim ljubimcima. Pahira se može pronaći u raznim veličinama pa su manji primjerci odličan izbor za male prostore, a visoka stabla s isprepletenim deblom odličan su izbor ako ste u potrazi za ‘statement’ biljkom. U zadnje vrijeme sve popularnije viseće i cvatuće biljke, hoje su potpuno bezopasne za našeg dlakavog prijatelja. Naravno, ne dajte životinji da je baš žvače jer joj može pozliti od prevelike količine bilo kakvog biljnog materijala. Postoje neki začini koji mogu izazvati smetnje (poput vlasca i mente), no bosiljak je potpuno bezopasan. Biljni terarij je 100% siguran za sve životinje. Staklenka priječi životinjama pristup biljkama pa nema straha od trovanja, grickanja ili uništavanja listića. Ovo je i super poklon za vlasnike kućnih ljubimaca! Ako ipak posumnjate da je vaš ljubimac progutao neki dio biljke, identificirajte biljku, saznajte koliko je pojedeno, pratite simptome i obratite se veterinaru.