Svi oni koji pokušavaju stvoriti dom suočavaju se posljednih mjeseci s visokim cijenama, kako nekretnina koje se prodaju tako i onih koje se iznajmljuju. Zbog jako visokih cijena kvadrata u Zagrebu, mnogima je najam jedina opcija. Općeniti problem tržišta je nedostatak novogradnje, posebice u traženijim kvartovima. Sve je više starijih stanova, koji se lako prodaju ako cijena nije previsoka, kako bi onaj tko kupi nekretninu o svom trošku mogao prostor prilagoditi sebi, ali nažalost tu dolazimo do problematike. Nitko ne želi kupiti stari stan čija je cijena previsoka upravo zbog lokacije, a nekretnina traži dodatna ulaganja, već sve više tržišta želi novogradnju s obzirom na to da su u nekim gradskim četvrtima cijene novogradnje i starogradnje podjednake pa ljudi radije biraju promjenu kvarta.
Kad pak govorimo o najmu, u gradu Zagrebu među popularnosti kvartova nema puno razlike. I oni koji se odluče za najam naviše traže Trešnjevku, Maksimir, Donji grad i Medveščak... to su najtraženiji dijelovi Zagreba u kojima je velika potražnja za najmom stanova kroz cijelu godinu. A zbog toga su tu i cijene nešto veće nego u ostatku grada. Stoga pitamo: kada je najbolje vrijeme za unajmiti stan?
– Ljeto je najbolje vrijeme za najam stana jer dio najmoprimaca završava sa školovanjem ili poslom i ponuda je najveća. Posljedično, cijene za najmoprimce su najbolje – rekao je za N1 Boro Vujović, direktor i osnivač agencije za promet nekretnina Opereta.
On je dodao da je uvijek najtraženija tramvajska zona te da sve što se nalazi unutar nje ima dodanu vrijednost.
Filip Brkan, vlasnik i direktor agencije za nekretnine Imperium immobiliare, smatra pak da je tržište najma puno aktivnije između lipnja i rujna. Navodi kako su u tom periodu studenti u potrazi za stanovima po cijeni od 350 do 650 eura te tako uzimaju veliki dio tržišta pa sama potražnja utječe na povećanje cijena.
Najzastupljeniji u ponudi su stanovi od 60 četvornih metara, a za stan te površine u Zagrebu najviše prosječne cijene su u gradskoj četvrti Gornji Grad – Medveščak, više od 700 eura mjesečno, što je gotovo 20 posto više nego prošle godine. Tek nešto manje prosječno mjesečno se traži za stan iste veličine u Donjem Gradu.
Na Trešnjevci-jug, koja obuhvaća kvartove kao što su Jarun, Srednjaci i Knežija, za stanove od 60 kvadratnih metara potrebno je izdvojiti prosječnih 600 eura mjesečno, što je više nego na jesen prošle godine.
Više od 540 eura mjesečno za stan od 60 kvadrata traži se i na Trnju, Trešnjevci-sjever, Črnomercu, Podsljemenu i Novom Zagrebu-zapad, koji uz gradske četvrti Stenjevec i Podsused-Vrapče bilježi najveći godišnji rast cijena mjesečnog najma.
Najpovoljniji stanovi te površine za najam mogu se naći u Sesvetama i Gornjoj Dubravi, gdje je za 60 kvadrata mjesečno potrebno izdvojiti prosječnih 400 eura.
Kad je riječ o potražnji, za najam se u Zagrebu najviše traže stanovi od 40 kvadrata, a prosječna cijena najma za tu kvadraturu iznosi 400 eura. Cijene najma veće su za stanove u stambenim zgradama u odnosu na one u kući, kakav je trend bio i prethodnih godina– pokazala je analiza Njuškala.
Od većih gradova, cijene dugoročnog najma najniže su u Osijeku, u kojem su također najtraženiji stanovi od 40 kvadratnih metara, kojima prosječna mjesečna najamnina iznosi 250 eura. Traže se i stanovi od 60 kvadrata, za koje je mjesečno potrebno izdvojiti prosječnih 390 eura.
Čudi me Trešnjevka. Pa tamo su rušili stare bajte i radili tri kata pod zemljom i 4 kata u visinu, od međe do međe, bez parkirališta i rekonstrukcije infrastrukture. Trešnjevka je na nekim svojim dijelovima u rangu Vira i Kozari Boka.