Prateći trendove uređenja interijera, primjetit ćemo da je u novije vrijeme svepopularaniji shabby chic stil. Shabby ili „otrcani“ chic je stil kojemu teško odolijevaju osobe koje vole tople i romantične interijere. Upravo svojom ležernošću i nesavršenošću osvaja srca mnogih, i dobro je došao kao protuteža današnjem, modernom i minimalističkom uređenju i „otuđenom“ načinu života.
Shabby chic je stil koji je nastao u Engleskoj 1980-ih godina. To je mekani, opušteni, ženstveni i romantični stil koji odiše udobnošću. Moglo bi se reći da u sebi krije dozu umjetnosti.
I zidovi trebaju pratiti priču stoga ih obojite nježnim pastelnim bojama i ukrasite ogledalima i slikama koje prate vašu viziju
Sami kreirajte svoj prostor
Varijante shabby chic stila su: Cottage chic, Beach cottage chic, French country (Francuski narodni) , Gustavian (Gustavianski švedski)... Posebnost ovoga stila je to što sami možete biti kreatori svojih originalnih komada namještaja, a da se pri tome ne bojite da ćete pogriješiti. Treba samo imati na umu da konačni izgled namještaja treba izgledati staro i potrošeno. Boje koje dominiraju ovim stilom su bijela i razne kombinacije svijetlih pastelnih tonova kao što su: svijetlo ružičasta, svijetlo plava, boja mente, bež i druge. Prednost je također, ta što ova “priča” ne iziskuje puno novaca.
Zabluda je misliti da se na shabby chic odnose samo bijeli komadi namještaja. Slobodno se poigrajte bojama
Važno je samo biti kreativan i upustiti se u “avanturu”. Što se više budete bavili izradom i uređenjem, sve više ćete razvijati ljubav prema shabby stilu, a ujedno ćete i stjecati više iskustva. Mnogi od nas imaju neki zaboravljeni komad namještaja na tavanu ili u podrumu koji uz malo truda može ponovo zablistati u nešto sasvim novo. Nemate li sami takvo što, pitajte susjede pa posjetite njihove tavane, možda se iznenadite kakvo se sve blago tamo krije, a da ni sami nisu svjesni. Potražite i na sajmovima gdje se uistinu može naći jedinstvenih komada za malo novaca.
Kod nas postoje i radionice u kojima možete naučiti tehnike izrade shabby chica. Na internetu se također mogu naći slična uputstva. Potražite na Youtubeu i video prikaze izrade shabbya. Ako nemate vremena da bi ste sami izradili svoj komad namještaja, na tržištu se sve više može naći gotovog namještaja i dekoracija u shabby chic stilu. Da bismo uredili svoj dom u ovome stilu, osim samog namještaja, trebamo uskladiti i druge detalje kojima ćemo dobiti dojam koji želimo.
Tavani, sajmovi antikviteta, ali i deponiji glomaznog otpada mogu biti neiscrpan izvor namještaja koji se lako može preraditi u shabby chic stil
Mnogi zaboravljaju detalje
Za potpuni ugođaj topline i romantike neizostavno je svježe cvijeće, čajnici i šalice, satovi, lusteri, lampice te svijećnjaci i svijeće. Dobro je imati i suho cvijeće kao što su ruže i hortenzije, pa i poneki vjenčić od suhog cvijeća. Uz sve ove detalje, jako važnu ulogu imaju zavjese, jastuci, stolnjaci, prekrivači i ostali tekstil koji upotpunjuje dojam romantike i topline. Ako ste „romantična duša“ i odlučite se urediti svoj dom u Shabby chic stilu, počnite prvo od bojanja zidova. Zidovi, kao i sve ostalo trebaju biti obojani u jednu od nježnih pastelnih tonova ili bijelu. Dobro pazite kada birate boje pri kupovini. Uvijek se odlučite za što svjetliji ton.
Da bi cijeli dom odisao shabby chicom nije dovoljno nabaviti namještaj, potrebno je prilagoditi i detalje poput šalica, svjećnjaka, stolnjaka...
Osim boje na zidu, dobro je imati i tapete. One bi trebale biti nenametljive, nježne i prozračne. Ako imate vidljive grede također ih obojajte u skladu sa stolarijom. Boje trebaju biti u mat izvedbi. Sve što ima visoki sjaj ne ide u skladu sa ovim stilom. Kod uređivanja vašega doma trebate imati na umu da možete i pretjerati i da vaš dom na kraju bude prekičast, a to sigurno ne biste htjeli. Ovdje se treba jako paziti jer se lako može otići u krajnost. Budite pažljivi sa odabirom i količinom dekoracija koje mogu prenatrpati prostor. Također je jako važno imati na umu da shabby chic nikako ne podnosi jarke boje. Njih zaobilazite u širokom luku. Dakle, pazite na to da ne pretjerate sa detaljima i ukrasima. Iako su itekako poželjni u ovome stilu, i tu se može pretjerati. Vodite se svojim osjećajem za sklad i ravnotežu, a ako niste sigurni, najbolje je tražiti stručnu pomoć.
Lusteri i lampe ključni su za osjećaj topline
Lusteri i lampe imaju jako važnu ulogu kako bi se dobio dojam topline, a to je ono bez čega se ovdje ne može. Ako imate stari masivni luster od mesinga, on će biti idealan za bojanje u bijelo. Osim toga dobro se uklapaju kristalni raskošni lusteri. Oni su doduše nešto skuplji, ali u njih vrijedi investirati samim time što se mogu izvrsno uklopiti u bilo koji drugi stil, koji budemo možda nekada imali. Dobro bi bilo potražiti i njih na Britancu ili sličnim sajmovima, možda se nađu za dobru cijenu. Stolne lampe također možemo prilagoditi shabby chic stilu, bojanjem i novim sjenilom, kako bi se savršeno uklopile u ostatak ambijenta. Također se danas u specijaliziranim trgovinama, u velikom izboru mogu naći gotovi lusteri i lampe.
Nije nužno da sav namještaj u stanu ili u prostoriji koju uređujete bude preuređen u shabby chicu. Ne morate ni imati cijeli stan uređen u shabby stilu, može to biti samo jedna prostorija ili kutak za vašu dušu. Možda ćete se nakon nekog vremena “zasititi” svega i htjeti promijeniti stil. Želite li se okušati u uređenju, a niste sigurni koji prostor bi najviše odgovarao ovome stilu odlučite se za neko romantično potkrovlje ili kuću za odmor.