organizacija prostora

Tri trika za odabir i organizaciju garderobnog ormara u koji će stati sve!

Foto: Shutterstock
Tri trika za odabir i organizaciju garderobnog ormara u koji će stati sve!
22.01.2023.
u 07:00
Imajte na umu 
da je važna kvaliteta kotača na kliznim vratima ormara. Loša klasa kotačića dovodi do deformacije i problema pri otvaranju vrata
Pogledaj originalni članak

Koje i kakve ormare odabrati kada uređujete stambeni prostor? Bilo da je riječ o samostalnim klasičnim ormarima ili pak o ugradbenim, važno je zadovoljiti i funkcionalne i estetske kriterije. Gotovo uvijek imamo više stvari nego mjesta za odlaganje pa je upravo zato važan raspored unutrašnjosti ormara, kako bi bio maksimalno iskorišten i funkcionalan.

Foto: Shutterstock
ormari

Idealna mjesta za smještaj ormara, osim u spavaćoj i dječjoj sobi, komunikacijski su prostori ili hodnici. Pri planiranju mjesta za ormar važno je imati na umu da njegova dubina zauzima od 45 do 60 cm. Minimalna širina hodnika nakon smještanja ormara ne bi smjela biti manja od 90 cm kako bi se osiguralo nesmetano prolaženje. Prednost ugradbenih ormara u odnosu na klasične je visina od poda do stropa i širina po mjeri, koja omogućuje maksimalnu iskoristivost prostora. Pored toga, nema razlika u visini ormara i stropa pa se tako rješava problem nakupljanja prašine i odlaganja vidljivih stvari na ormar.

Foto: Shutterstock
ormari

Izbor fronti važan je za cjelokupni dojam prostora, stoga pri njihovu odabiru moramo uzeti u obzir ostale elemente i boje u interijeru kako bi se stvorila harmonija. Za manje prostorije preporučuju se fronte s ogledalima. Na ovaj način vizualno ćete povećati prostoriju i riješiti problem smještanja ogledala. Ormari mogu biti vrlo elegantni i diskretni u prostoru, a najveća im je prednost što prostor čine urednim. Želimo li da ormar ne dominira, odaberite fronte u boji zida jer će tako biti gotovo neprimjetan. Odaberite fronte bez ručki koje se otvaraju na potisak, a ako je riječ o kliznom sustavu, neka profili i vodilice budu u boji ormara.

Foto: Shutterstock
ormari

Organizacija unutrašnjosti najbitnija je za njegovu iskoristivost. Gotovi, klasični ormari ne nude puno mogućnosti za prilagodbu vlastitim potrebama, a ugradbeni nude razne mogućnosti. Postoje različiti mehanizmi koji omogućuju pristup garderobi i stvarima koje su smještene visoko u ormaru. Kombiniranje polica, ladica i mjesta za vješanje garderobe omogućuju da sve prilagodite svojim željama i potrebama.Osnovna konstrukcija ugradbenog ormara ne mora nužno imati podnu, stropnu pa čak ni leđnu stranicu, kako bi se uštedjelo na materijalu te time snizilo cijenu. U ovom slučaju zid se u unutrašnjosti ormara premazuje vodoperivim premazom da bi se lakše održavao i da bi se odjeća zaštitila od prljavštine.

Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA

1. Ormare u hodniku 
birajte u bijelim, staklenim ili frontama s ogledalima da bi bili nenametljivi i kako ne bi zagušili mali prostor.

2. Najbolji izbor su aluminijske vodilice i profili na kliznim vratima. Pazite pri odabiru jer neki proizvođači nude jeftinije profile od čeličnih limova, a kvaliteta i trajnost su im upitni.

3. Imajte na umu 
da je važna kvaliteta kotača na kliznim vratima ormara. Loša klasa kotačića dovodi do deformacije i problema pri otvaranju vrata. Pored toga, moglo bi se čuti i struganje okvira vrata po gornjoj vodilici.Za bolju preglednost stvari unutar ormara kupite nekoliko većih i manjih kutija s natpisom za odlaganje stvari i za lakše snalaženje.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.