Akvariji su dobrodošli u naše domove. Arhitektica Sandra Meštrović posebno naglašava - u dnevni boravak i radni prostor. No, postoje i nekoliko pravila kojih se moramo držati pri postavljanju akvarija u interijeru. Tako akvarij treba smjestiti na što tamnije mjesto, koje nije izravno izloženo sunčevoj svjetlosti.
Robert Lončar, voditelj živog programa ZOO CITY prodavaonicama ističe kako sunčeva svjetlost potiče rast neželjenih algi u akvariju. Nadalje, akvarij treba postaviti na idealno ravnu površinu sa specijalnom podlogom kako ne bi došlo do eventualnog pucanja stakla. Valja voditi i računa da se u prostoriji smjesti u visinu očiju.
Konkretno, to znači da će u prostoru gdje se sjedi, poput primjerice dnevne sobe, akvarij biti postavljen na stalak, dok će u prostoriji kroz koju se prolazi biti podignut opet u visini očiju. Kao što je sve na svijetu podložno modi i trendovima, od toga nisu pošteđen ni sadžaj akvarija.
Za praćenje mode je zadužen “aquascaping” ili način uređenja akvarija. “Aquascapaera” kod još nema, ali primjerice u Americi njihove udruge imaju velik broj članova koji međusobno organiziraju natjecanja, razmjenjuju iskustva, uživaju internetom slati fotografije svojih uradaka...
Bavljenjem aquascapinga je i ozbiljan i unosan posao u koji treba unijeti puno znanja, opreme i vremena, Kod nas, poželite li “složiti” svoj akvarij, uz osobnu estatiku, dobro je poslušati savjete ljudi u prodavaonicama u kojima se prodaju ribice i oprema za akvarij. Zavirivši u domaće trendove od Roberta Lončara dozanjemo:
- Više nije u "modi" ubacivati razne dvorce, potopljene galije i slične začudne predmete, već stvoriti ambijent što sličniji prirodnim uvjetima. No, moda se mora shvatiti uvjetno jer se ne mijenja tako često, primjerice, kao stilovi u odjeći. Konačno, akvarij traje puno duže od jedne sezone.
Iskustva kažu danas kupci traže manje akvarije i jednostavnije za održavanje, što zbog vremena, što zbog novaca. Obavezni "alati" u akvariju su filter, koji može biti unutarnji, dostatan za manje akvarije, ili vanjski za veće akvarije koji je ujedno puno bolji izbor. Nužna je i rasvijeta, zbog rasta bilja, no ujedno ima i estatsku funkciju - ističe boje riba, te grijač koji odžava uvijek istu temperaturu. Ono što je dodatak svakako su različite dekoracije, kamenje, šljunak, gnojivo, bilje...
Akvarij može biti različitog oblika, a oblik je vezan uz veličinu akvarija. Ako je akvarij dosta velik, ribicama nije bitan oblik. Savjet za manji akvarij je što manje i što manjih ribica.
>>Imate li neugledan hodnik? Uz ovih 6 trikova učinite ga ljepšim!
Izjava da u hrvatskoj ne postoji aquascape-ra je u najmanje ruku razočaravajuća. Imamo nekoliko iznimnih pojedinaca koji su u samom svjetskom vrhu ali kako nisu u pitanju nogometaši nitko o tome ne piše. S obzirom na broj stanovnika, aquasape scena je dobro zastupljena. Postoji nekoliko foruma, a i AKTER koji je prerastao u velik događaja za sve ljubitelje akvaristike u regiji i na kojem se mogu vidjeti jako lijepi aquascape radovi to samo potvrđuju. Na ovogodinšnjem AKTERU bilo je i prvo aquascape natjecanje. Sve u svemu, novinari malo se informirati i provjeriti ovakve izjave a ne slijepo vjerovati sugovorniku koji očito nije dovoljno upućen u svoje područje rada.