Osim raskošnih cvatova, ukrasnu vrijednost hortenzijama daju i zanimljivi listovi te oblik rasta. Krupni cvatovi mogu biti široki i pločasti, kupolasti ili potpuno okrugli te metličasti u nijansama crvene, plave, ružičaste ili u bijeloj boji. Cvatovi vrsta H. macrophylla i H. paniculata mogu se posušiti.
Najčešće se sade uza zidove kuća i terase te pojedinačno ili u manjim skupinama na njegovanu travnjaku. Najbolje uspijevaju u težim i vlažnijim tlima, na osunčanim ili polusjenovitim mjestima. U njegu spada redovito zalijevanje i prihranjivanje kompleksnim hranjivom svake godine u proljeće. Orezuje se u proljeće, a tada se i razmnožava stabljičnim reznicama.
Jedna od najljepših je H. paniculata i njen uzgojni oblik “Grandiflora” s do 25 cm dugim, bijelim, metličastim cvatovima koji se pojavljuju na vrhu svakog izboja od srpnja do rujna. Naraste do 2 m uvis i otporna je na zimu. Svakog se proljeća oštro prikraćuje. Najčešća je H. macrophylla koja naraste 70–150 cm visoko, a cvate od lipnja do rujna.
H. anomala subsp. petiolaris penjačica je koja dosegne 7 m visine, a pogodna je za sjenovita mjesta na sjevernoj strani.
Primjena: uza zidove kuća i terase te pojedinačno ili u manjim skupinama na travnjaku.
Napomena: Redovitim uklanjanjem ocvalih cvatova produljuje se cvatnja.