Ovaj rod lukovičastih trajnica čije je prirodno stanište Europa, Sjeverna Afrika i predjeli Azije s umjerenom klimom, sastoji se od oko 80 vrsta šafrana, kao i brojnih vrtnih oblika i hibrida. Iako pripadaju istoj porodici kao i iris (perunika), po izgledu se razlikuju od većine ostalih članova iz te porodice po svojim cvjetovima oblika pehara koji su zašiljeni na dnu. Dolaze u puno boja iako su svijetloljubičasta, plava, žuta i bijela najuobičajenije.
Vrste i hibridi šafrana mogu se podijeliti: na one koji cvatu u proljeće, a najpopularniji su nizozemski hibridi, kojima se cvjetovi pojavljuju prije ili istodobno kad i mlado lišće, na one koji cvatu zimi i na one koji cvatu u jesen i kojima cvjetovi nisu tako atraktivni, a dolaze skupa s obilnim mladim listovima. Crocus speciosus spada u skupinu koja cvate u jesen.
Lišće im je usko poput trave, obično sa srebrno-bijelom prugom u središtu, a nastavlja rasti i nakon cvatnje. Jako dobro podnose mraz i najbolje uspijevaju u hladnim i hladnijim predjelima. U toplim područjima lukovice mogu cvasti tijekom prve sezone, ali nakon toga se može dogoditi da više ne cvatu. Ondje ih se može uzgajati u vrtnim posudama koje treba smjestiti na hladnija mjesta. Sade se u ranu jesen u vlažna, dobro drenirana tla i na potpuno sunčane ili djelomično sjenovite položaje.
Primjena: za travnjake, gredice, kamenjare, vrtne posude.
Napomena: Do trenutka kad im lišće počne ugibati treba ih dobro zalijevati. Ne šire se jako brzo, ali kad postanu pregusti, mogu se prorijediti dijeljenjem grumena u jesen.