Dok se na jugu Hrvatske patlidžan sadio uglavnom krajem travnja, u kontinentalnim i sjevernjijim dijelovim je tek sada došao red i na njega. No, ne brinite, već u srpnju biste mogli uživati u prvim plodovima ove tropske biljke iz Indije koja je u Europu došla u 14. stoljeću.
Njegova popularnost, naročito plavog patlidžana, je najveća u mediteranskim zemljama, budući da ovo povrće voli sunce, te je neizostavna namirnica na tanjuru. Ono što je bitno znati jest i da patlidžan ima malu kalorijsku vrijednost – samo 20 kcal na 100 g ploda.
Patlidžani će uspjeti, osim u vrtu i u stakleniku, i na vašem balkonu, u tegli ili drvenom sanduku. No, na što morate pripaziti da biste dobili zdrave, velike i ukusne plodove?
- Najvažniji uvjeti za uzgoj su – sunce i toplina, a zatim zalijevanje odnosno dovoljno vlage i po tome je vrlo sličan paprici.
- Uzgajate ga iz pikiranih presadnica i to nakon što prestanu mrazevi.
- Zasadite presadnice u redove razmaka 70 cm, s tim da u redu jedna od druge budu udaljene oko 40 cm.
- Bilo bi najbolje da ste u jamice stavili i stajsko gnjojivo kao prvi sloj, a kasnije možete dodavati mineralno gnojivo.
- Nakon što ih zasadite u jamice i zatrpate zemljom, zalijte ih s najmanje 1 l vode.
- Nemojte žuriti s prvim okopavanjem – učinite to tek tri do četiri tjedna nakon sadnje i nemojte ga saditi stalno na istome mjestu jer će dati slabiji urod.
- Sadite ga na zemlji na kojoj su pretkulture bile rotkva, salata ili mladi luk, a izbjegavajte mjesta gdje ste uzgajali rajčicu ili krumpir.
- Tijekom uzgoja bilo bi dobro orezivati i prikraćivati vrhove listova biljke. Vrhove kratite kada patlidžan razvije pet do šest plodova. Grane koje ne donose cvijet odstranite.