Kako doći do novca za ulaganje u projekt iskorištavanja biomase, bioplina, energije vjetra ili nekog drugog obnovljivog izvora energije? Kako strukturirati tijek projekta, o čemu voditi računa? Sve su to pitanja s kojima se suoče poduzetnici koji žele pokrenuti projekte iskorištavanja obnovljivih izvora energije.
Planirate li takvo ulaganje, prije svega trebate znati da je u većini slučajeva riječ o projektnom financiranju. Pri spomenutom načinu financiranja prilikom procjene i donošenja odluke o financiranju, banka ne uzima u obzir cjelokupno dosadašnje poslovanje tvrtke ulagača, već se sagledava projekt sam za sebe.
Financiranje u projektnom modelu stoga ovisi o kvaliteti samog projekta: kredit se, naime, mora moći otplaćivati iz novčanog toka koji nastaje realizacijom projekta. Banka će analizirati projekciju budućih novčanih tokova (tzv. cash-flow) projekta u godinama njegova trajanja. Pojednostavljeno, sam projekt, neovisno o mogućim drugim djelatnostima tvrtke, mora dokazati svoju isplativost.
U cijelom procesu sudjeluje više subjekata koje je potrebno međusobno uskladiti:
- Sponzor projekta
- Banka kreditor
- Konzultanti (za potrebe sponzora) – po potrebi, tehnički i pravni
- Konzultanti (za potrebe banke) – ovisno o projektu, konzultanti mogu biti tehnički, pravni, porezni, financijski
- HROTE (Hrvatski operator tržišta energije)
- Izvođači radova, dobavljači
- Tvrtka s kojom se sklapa ugovor o upravljanju i održavanju
- Tijela lokalne uprave, ministarstva, agencije – izdavatelji dozvola
Što je to SPV, koji je ključni faktor uspjeha uspješnosti dobivanja financijskih sredstava za projekte te kako planirati projekt saznajte na Zelenoj zoni Zagrebačke banke.