Sobno bilje s odlaskom zime obično počinje pokazivati svoje boljke. Što i ne začuđuje s obzirom na to da cijelu zimu takve biljke provedu na, za njih, previsokim temperaturama i s premalo zraka i svjetla. Dakako, zimi griješimo misleći da bilje ne treba vodu pa često uvenu zbog premalo zalijevanja ili počnu trunuti zbog prevelike količine vode. Sve to ovisi o specifičnoj biljnoj vrsti i bilo bi dobro, ako ste uzgajivač početnik, educirati se o uvjetima koje biljka koju ste nabavili da vam uljepša prostor voli. Ovdje ćemo predstaviti neke od najčešćih sobnih biljaka te vas upozoriti na najčešće pogreške koje se događaju pri njihovu uzgoju.
Fikus je, primjerice, jedna od najzastupljenijih biljaka u našim domovima, no zimi ovoj biljci često otpadaju listovi. Razlog tome je premalo svjetla. Na zimske uvjete posebno su osjetljivi fikusi prošaranog lišća. Fikus spada među najpopularnije sobno bilje. Podrijetlom je iz tropskih predjela te je srodan sa smokvom. Postoji nekoliko vrsta fikusa i sve zahtijevaju istu njegu. Fikus voli puno svjetla i to ono koje pada odozgo, stoga je najbolje da stoji na podu ili na niskom podlošku. Ljeti ga pak treba zaštititi od prejakog sunca te ga od lipnja do rujna držati u polusjenovitom mjestu. Zimi mu najviše odgovara temperatura od 10 do 15°C i umjereno zalijevanje odstajalom vodom. Ako ga držimo u prehladnoj i prevjetrovitoj prostoriji ili ga previše zalijevamo tijekom zime, listovi će mu požutjeti i otpasti. Isto će se dogoditi ako ga se dugo ne presadi, odnosno ne prihrani. Ako fikus zimi objesi lišće, uzrok tome bit će prevelika vlaga zemlje u posudi. U proljeće ga treba nešto obilnije zalijevati i svakih 14 dana prignojiti blagim gnojivom te ga preseliti na svjetlije mjesto. Lišće mu treba ljeti i zimi jedanput tjedno obrisati vlažnom spužvom, a iza toga obrisati suhom vatom.
Omiljena sobna biljka, fikus (Ficus Elastica, Ficus Benjamina) prepoznatljiv je po svojim velikim zelenim listovima, koji mogu biti prošarani krem bojom. Voli polusjenu, gdje nije izložen izravnom suncu, a s druge strane ne voli biti u sjeni. Idealno bi bilo postaviti ga na istočni ili zapadni prozor, a izbjegavajte mjesta s propuhom, u blizini klime ili radijatora. Sve vrste fikusa dobre su za pročišćavanje zraka u domu, a uspijevaju čak i u domovima gdje nema puno svjetlosti i u hladnijoj klimi. Ove su biljke snažni eliminatori toksina i pročišćivači zraka. Rastu sporo, ali ako se pravilno njeguju, žive godinama.
Begonija, još jedna od omiljenih sobnih biljaka također ne voli tamna mjesta, a pupovi će joj otpadati i ako je često premještate. Dracena je pak biljka koju mnogi biraju zato što je prilično otporna, međutim, ona najčešće ugiba zimi, i to zbog previše zalijevanja. Zbog zanimljiva lišća i neodoljiva cvijeta vjeran je sustanar u mnogim domovima i afrička ljubičica, no s njom jednostavno morate znati. Mora je se uvijek zalijevati u tanjurić, nikada odozgo, a nakon 30 minuta promijenite joj podmetač jer, uzme li previše vode, korijen joj počne trunuti. Ako primijetite da se počela "gasiti", stavite u podložak šljunak i pustite je da se isuši. Ova biljka voli puno svjetla, ali nikako ne izravnog. Živite li u stanu i imate li jelu u tegli, krajem zime pripremite se na pojačano opadanje iglica. Razlog su tome suh zrak i suh kompost. Obvezno je prihranjujte i pokušajte prostoriju u kojoj je biljka što češće provjetravati. Jedna od najtraženijih zimskih sobnih biljaka zasigurno je ciklama. I upravo ovih dana sve se češće traži u rasadnicima i trgovinama cvijeća. Ova višegodišnja biljka s podzemnom stabljikom u obliku gomolja pripada porodici Primulaceae (jaglaci). Prema starim vjerovanjima, ciklama je cvijet iskrenosti, ljubavi, sigurnosti i sreće. Tamo gdje ona raste, zlo nema moći. Ona poravnava račune i izglađuje nesporazume. Ciklama cvate elegantnim cvjetovima u širokoj paleti boja – od bijele, ružičaste, crvene, ljubičaste pa sve do dvobojnih kombinacija i latica čiji su rubovi kovrčavi. Biljku krase i specifični listovi srcolika oblika, a nerijetko znaju biti obrubljeni srebrnastom ili zlatnom čipkom.
Odabir ciklame prilagodite prostoru na kojem će stajati, možete birati između patuljastih, onih malo krupnijih, ciklama srednje veličine ili ciklama standardne veličine, koje narastu i do 30 centimetara u visinu. I bez obzira na to kakvu biljku odaberete, ne zaboravite da dobro rastu u sjenovitim i svježim staništima i dobro podnose niske temperature – do 5 Celzijevih stupnjeva. Ciklame ne podnose pregrijane prostorije sa suhim zrakom, u takvima im i cvjetovi i listovi brzo uvenu. Najbolje ih je držati u prostorima koji se ne griju, u kojima je temperatura od 10 do 15 Celzijevih stupnjeva. Treba im puno svjetla, ali ne smiju biti izravno izložene Sunčevim zrakama. Idealan je istočni ili sjeverni položaj, prozor, trijem ili hodnik s puno svjetla. A pravi ljubitelji ciklama pravilnom njegom uspijevaju održati svoju ciklamu za sljedeću godinu, kada će ih ona razveseliti novim cvjetovima. Kad cvate obilnije, cvjetovi i listovi su joj manji. Dobro njegovana ciklama može cvjetati sve do ožujka. Za to vrijeme treba otkidati ocvale cvjetove, pažljivo je zalijevati i redovito jednom tjedno prihranjivati.