Potrebno je tek dva sata vremena, malo zemlje i nekoliko posudica da od nekoliko biljaka koje imate u svom domu napravite čuda kojima će se svi diviti, a vama će krasiti dom. Vrijeme je da presadite svoje sobno bilje – učinite to sada. Ako biste željeli imati cvjetni vrtić, pustite mašti na volju i napravite ga sami. Primjerice, ako ste dobili maleni vrtić u kojem je Croton lijepih žućkastih listova, ukrasna kopriva crvenkaste boje i ukrasni bršljan, načinite od njega više proljetnih vrtića. Evo kako smo to mi napravili. Pažljivo smo rasadili vrtić – uzeli plastičnu posudicu u kojoj je božićna pšenica i napravili dva proljetna vrtića.
U posudu u kojoj je bio vrtić posadili smo zumbul dobiven za Dan žena, grumen jaglaca koji je rastao na travnjaku, malenu kalanhou koja je ionako ocvala pa ju je trebalo presaditi i otkinuti joj cvjetove i maleni izdanak bijelog jedarca, odnosno Spatifiluma, koji trenutačno ne cvate, a na kraju to ukrasili svim onim "šljokastim" kamenčićima i detaljem iz prvog vrtića. Tako je stiglo proljeće u kuhinju, a stol u blagovaonici krasi drugi proljetni vrtić. U zelenoj posudi od božićne pšenice je uz još jedan žuti jaglac, maleni izdanak paprati, koja je također vapila za presađivanjem, i crvenkasta ukrasna kopriva. Kako ta zelena posuda ima rupice, žuti, jedini preostali tanjurić od prastarog servisa prekrasno se uklopio, a vrtić je dobio i preostale ukrasne kamenčiće i narančaste ukrase od nedavno dobivene orhideje. Bršljan iz prvotnog vrtića sada će rasti i razvijati se u dnevnoj sobi, a isto tako će je kao zasebna biljka krasiti i Croton.
Istina je da kombinacija ovih biljaka u našim vrtićima nije idealna, no jaglac ili zumbul će možda ubrzo zamijeniti kakav mini tulipan, tratinčica, ukrasni jaglac ili amarilis koji se sad gotovo u svakoj trgovini mogu kupiti za nekoliko kuna, pa čak i maslačak. Možda će se ti vrtići i proširiti kojom zgodom jer nam neka od ukrasnih zdjela baš taj tjedan neće trebati, a možda na tavanu ili podrumu ima kakva zgodna glinena ili plastična posuda bilo kojeg oblika koju uostalom možemo omotati zgodnim papirom, platnom, jutenom vrećicom ili što nam je pri ruci.
A zašto nam kombinacija nije najsretnija? Jaglac i zumbul će brzo ocvasti, no mogu se izvaditi i ponovno posaditi na otvoreno i kako smo već spomenuli, zamijeniti drugom proljetnicom, kolanhou treba oprezno zalijevati jer od previše vode djeluje uvelo, a bijelo jedarce treba puno vode. No, za promjenu i dok ovaj vrtić bude ostao takav kakav jest, neće se ni jednoj biljci ništa dogoditi. Ukrasna kopriva iz drugog vrtića nije zahtjevna biljka i uskoro će moći van u sjenu, a kako ni paprat nije zahtjevna, drugi vrtić će također izdržati proljetnu varijantu.