Iako su mnogi vrtovi, pa tako i moj, još uvijek zameteni snijegom i onemogućuju nam uzgoj na otvorenom, mnoge vrste povrća već sada treba pripremiti za sadnju. To su one vrste koje za rast i stvaranje plodova trebaju više toplih mjeseci nego što dopuštaju uvjeti našeg podneblja. Zbog toga, sada već tradicionalno, povrće topline sijemo u male posudice već potkraj veljače i početkom ožujka.
Po mom iskustvu, bolje je kasnije nego ranije. Razlog su još uvijek kratki dani s premalo svjetla koji tijekom veljače utječu na stvaranje blijedih i izduženih presadnica. Stoga je za početak uzgoja ipak bolje pričekati ožujak.
Što sijati
Mnoge vrste povrća, iako su već prilagođene našem podneblju, podrijetlom su iz toplih dijelova svijeta, pa je raniji uzgoj obvezan ako želimo dočekati prve plodove već početkom ljeta. Takav su primjer rajčice, paprike i patlidžani. No, rana sjetva može pomoći i u drugim situacijama, na primjer kada jednostavno želimo raniju berbu. Tada već u ožujku treba sijati grašak, blitvu, ciklu, proljetnu salatu, rane kupusnjače, pa čak i mladi luk. Isto vrijedi i za začinske biljke poput bosiljka koji raste polako i treba puno vremena da dosegne veličinu primjerenu za presađivanje.
Izbor posudica
Mogućnosti sjetve toliko su raznovrsne koliko omogućuje naša mašta. Plastične čašice od jogurta klasičan su primjer snalažljivosti, no ne i jedini. Prozirne kutijice za kolače ili torte mogu poslužiti kao zgodni mini plastenici jer imaju poklopac koji osigurava da vlaga ne hlapi tako brzo. Zgodno rješenje mogu biti i posudice od čvrstog kartona ili od nekoliko slojeva papira, ali i kupovne jiffy posudice od prešanog treseta koje se mogu posaditi zajedno s presadnicama. Uz sav taj izbor ja sam još uvijek sklona svojim starim drvenim sandučićima koje koristim već godinama jer njihova veličina odgovara širini moje prozorske daske.
Kako sijati
Koristite li čašice, broj sjemenki ne bi trebao biti veći od desetak kako poslije ne bi bilo gužve među biljkama. Tada, naravno, moramo računati s pikiranjem, odnosno presađivanjem svake biljčice u zasebne posudice. Takav posao obično ima smisla u situaciji kada nemamo mnogo mjesta (uzgajamo biljke uz prozore) i kada planiramo pikirane biljke preseliti u vrtni plastenik, klijalište ili kakav drugi zaštićeni prostor. Imamo li više mjesta za biljke, bolje je rješenje sijati po jedno sjeme u svaku posudicu ili na veći razmak u sandučiće za sjetvu. Bez obzira kako i gdje, bitno je krenuti, a biljke će se, vjerujte, već nekako prilagoditi.