Kompost je organski materijal koji prolazi kroz proces razgradnje. Kompostiranjem se organski otpaci "pretvaraju" u visoko vrijedno gnojivo bez kojeg je teško zamisliti vrt. Dodavanjem komposta se, osim opskrbe hranivima, tlu poboljšava struktura, sposobnost obrade i vodenozračni kapacitet. Povećava se sadržaj humusa i potiče rad flore i faune tla.
No, da bi se taj složeni proces kvalitetno događao evo i nekoliko savjeta koji mogu pomoći. Kompost valja pokriti, jer ako je duže vrijeme izložen kiši, vrijednost hranjivih tvari opada. Kompost treba zaštiti i od životinja, posebno od psa i mačaka, jer njihov izmet može potaknuti razvoj štetnih mikroorganizama. S vremena na vrijeme treba ga i prorahliti.
Osim biljnih otpadaka, u kompost se može staviti i manja količina pepela ili piljevine, izmrvljene ljuske od jaja, talog kave... U kompost ne valja stavljati kosti ili ostatke mesa, jer se teško razgrađuju.
Inače, kompost se može napraviti i u stanu i nema straha od neugodnih mirisa. S obzirom kako o otpadu sve više razmišljamo, ovo je dobra prigoda da smanjimo količinu smeća i napravimo nešto korisno. Tako na kanti u koju raditi kompost napravite sa strane nekoliko rupa da se može zračiti, i biljne otpatke pomiješajte s nekoliko osušenih grančica i lišća. Svakih nekoliko dana, kompost lagano prorahlite.