Cijelo ljeto i jesen hortenzija daje raskošne, predivne cvjetove u vašem vrtu ili domu. Nije zahtjevna - treba joj samo puno svjetla i vode. Iako, ovaj listopadni grm loptolikih cvjetova bijele, ružičaste, žute i ljubičaste boje bolje će uspijevati u polusjenovitim mjestima nego na direktnom suncu.
U ljetnim mjesecima neće joj škoditi ni ako ju zalijevate dva puta dnevno - kasno uvečer i rano ujutro. Najbolja voda za hortenziju je kišnica ili ona koja je odstajala. Kada nastupe hladniji dani s ovom biljkom pristiglom iz Japana prije dva stoljeća trebate postupati kao i s ružom. Hortenzije dobro podnose zimu i njihovi cvjetovi izdržat će i temperaturu od -10 stupnjeva.
- Poput ruže i hortenzija je grmolika drvenasta biljka koja se štiti od zime pokrivanjem lišćem unutar grma. Prije toga očisti se grm od suhih, odumrlih grančica i porežu suhi cvjetovi, a okolo grma se može staviti žičana mreža koja pridržava grane u kompaktan grm - objašnjava diplomirana agronomkinja Sunčica Dombaj. Isti savjet vrijedi i za hortenzije koje se uzgajaju u loncima - tzv. mini varijeteti.
- Princip zaštite je isti - nemojte poticati vegetativni rast rezidbom i zaštitite je unošenjem u kuću ili presađivanjem u vrt – savjetuje Sunčica Dombaj. Nećete pogriješiti ako ostavite ocvale, suhe cvjetove jer ćete tako više zaštititi od zime ili ako stavite slamu na tlo oko grma. Prihranjivanje nije potrebno u jesen i zimu, učinite to tek u proljeće i doba vegetacije. I ono što je najvažnije za hortenzije - bez posebne rezidbe u jesen. Naime, čim više orežete hortenziju u jesen, dat će znatno manje cvjetova na proljeće.
To je najčešći razlog zašto vam hortenzije nemaju bujne i brojne cvjetove. Tek u proljeće, nakon ozelenjavanja listova, odrežite stare grane do same osnove i u sredini, jer će se tako biljka pomladiti. Ova preporuka o izbjegavanju orezivanja u jesen naročito se odnosi na hortenzije koje su zasađene u hladnijim krajevima.