Kolumna

Klinčić: aromatični začin liječi probavu i živce

Foto: Thinkstock
Klinčić: aromatični začin liječi probavu i živce
18.05.2015.
u 16:45
Osim brojnih povoljnih utjecaja na zdravlje, manje je poznato da se ulje klinčića koristi i kao afrodizijak
Pogledaj originalni članak

Domovina klinčića, kojeg znamo i pod imenom karanfilić, je Molučko i Filipinsko otočje. Ljekovitost klinčića poznavali su Kinezi i Indijci još 2000. god. p. n. e. Kopnenim putem preko Male Azije karavane su donosile klinčić do obala Crvenog mora. U vrijeme Rimskog Carstva klinčić je dospio u Europu kao dragocjen začin. Kad je Magellan oplovio svijet, otvorivši ujedno i put do začina, počela je i nova era trgovine mirodijama, koja je bila i uzrok mnogim ratnim sukobima.

Smanjuje nadutost
Kao traženi aromatični začin, danas ima veliko preventivno ljekovito djelovanje zbog velike antioksidativne moći. Uporaba klinčića u dijetalnim jelima od velikog je značenja jer jelu daje okus, miris, boju te dijetalno jelo čini jestivijim. Klinčić u liječenju raznih bolesti rabimo najčešće kao čaj. Njime liječimo bolesti želuca i crijeva, naročito se koristi kod nadimanja, grčeva, tegoba s crijevnom mikroflorom: dispepsije, loše probave, mučnine, protiv povraćanja, kod proljeva, hernije... Čaj uklanja i nametnike (gliste) te pomaže kod slabog lučenja probavnih sokova. Čaj je učinkovit antiseptik u slučaju upale usne šupljine i grla (čajem ispiremo i grgljamo usnu šupljinu i grlo) kod respiratornih tegoba, i to kod tegoba s bronhima, napetih i bolnih živaca (kao sedativ umiruje živce te pomaže kod melankolije, za jačanje memorije, nesanice, astenije), slabog rada jetre i kožnih bolesti (akne, razne kožne nečistoće).

Foto: Ivan Lesinger

Kao afrodizijak

Zbog jakog antiseptičnog i antibakterijskog djelovanja rabi se i za liječenje kolere, infekcijskih proljeva – dijareje, dizenterije, malarije.

U današnjoj medicini koristi se ulje klinčića koje zbog eugenola ima jače terapeutsko djelovanje, i to naročito u stomatologiji – kao analgetik i anestetik, kod infekcija, zatim kao antiseptik i atimikrobik (inhibira gram-pozitivne i gram-negativne bakterije). Manje je poznato da se ulje klinčića koristi i kao afrodizijak, antiviral (virusni neuritis, virusni hepatitis, multipla skleroza, enterokolitis), antioksidans i antidepresiv. U ljekovite svrhe mogu se pripremati inhalacije (kod tegoba s respiratornim sustavom), masaže (reuma, artritis, bolna stanja mišića), kupke (reuma, bronhitis), oblog (kod čukljeva). Ajurvedska medicina rabi ga tradicionalno za liječenje respiratornih organa.

Kontraindikacije: kod gastroenteritisa, ako se uzimaju veće količine klinčića, može doći do iritacije sluznice i želučanih tegoba.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.