Sjećam se kada smo svojevremeno uz dnevne novine dobivali paketiće sa sjemenom bosiljka na dar. Bila je to zgodna prilika da započnemo uzgoj jedne korisne, lijepe i mirisne začinske biljke i da uživamo u njezinu rastu. Mislim da su tu priliku iskoristili mnogi te tako shvatili koliko je zabavno pratiti biljku od njezina početka pa sve do cvatnje i stvaranja sjemena.
Ja dobro znam koliko je veselje vidjeti kada je nešto uspjelo pa zato iz sjemena uzgajam većinu biljaka za svoj povrtnjak. To se, naravno, odnosi i na začinske biljke poput bosiljka, koje obvezno sijem svake godine.
JEDNOSTAVAN POČETAK
Sjeme bosiljka sitno je poput maka, a otprilike tako i izgleda. Veoma je klijavo pa obično dobro uspijeva čak i apsolutnim početnicima. No da ne biste bili jedini kojem bosiljak nije uspio, evo kratkih uputa o uzgoju: 1. sjeme treba sijati vrlo plitko, tek toliko za do njega ne dopire svjetlo; 2. uzgojnu posudu ili čašicu pokrijte plastičnom folijom nakon prvog zalijevanja; 3. foliju uklonite čim se pojave zelene klice i nastavite pažljivo zalijevati svaki dan; 4. kada biljka formira prve bočne grančice, otkinite vrhove kako biste potaknuli novo grananje. 5. Otkidajte vrhove redovito, i koristite ih kao začin ili kao reznicu jer bosiljak može razviti korijen čak i u običnoj čaši s vodom.
RAZLIČITOSTI
Ove sam godine nabavila različite vrste bosiljka želeći upoznati njihove okuse i izgled. Posijala sam ih prije otprilike mjesec dana i uskoro će biti spremni za presađivanje u vrt. Ima ih različitih, i po veličini i po boji. Najmanji među njima (Ocimum minimum) ima listiće tek nešto duže od 1 cm koji rastu zbijeno, dok najveći (Ocimum basilicum ‘Genovese’) ima krupne mekane listove, otprilike 6 cm duge. Obje su vrste zelene boje, kao uostalom i većina od 60-ak različitih vrsta bosiljka. No postoje i iznimke, pa su neki kultivari vrste Ocimum basilicum potpuno ljubičaste boje. No zanimljivi su im i cvjetovi. Uglavnom su bijele boje i privlače mnoštvo pčela, no ako ste posijali tajlandski bosiljak, očekujte ljubičaste cvatove na vrhovima zelenih grančica.
UPOTREBA U KUHINJI I VRTU
Zbog ugodna mirisa i okusa bosiljak je jedan od omiljenijih začina, posebno u mediteranskoj kuhinji. Koristi se kao dodatak tjesteninama, umacima, svježim salatama. Budući da se termičkom obradom njegova aroma uništava, najbolje je koristiti ga svježeg, osušenog ili zaleđenog. Od njega se dobiva i poznati talijanski specijalitet pesto genovese, koji se priprema u kombinaciji s pinjolima i češnjakom. U vrtu je pak ova biljka koristan repelent koji odbija muhe pa je zato tradicionalan dio mnogih dalmatinskih vrtova. No čak i ako nemate vrt i ne koristite bosiljak u kuhinji, mislim da je lijepo vidjeti ga čak i na prozoru, jer zbog svoje veličine i ugodna mirisa odlično izgleda i u posudama i na vrtnim gredicama.
Sve istina.