Goran Pauk, župan Šibensko-kninske županije i predsjednik Hrvatske zajednice županija, u intervjuu je pojasnio koliko je važna spona lokalne zajednica i poljoprivrednih proizvođača za rast i razvoj.
Kako županija potiče razvoj poljoprivrede?
U cilju unaprjeđenja razvoja poljoprivredne proizvodnje i ruralnih područja nastavili smo provedba kreditnog programa Projekt poljoprivrede, agroturizma i zelenog poduzetništva. Kreditna linija provodi se u suradnji s Jadranskom bankom d.d. Šibenik uz kamatnu stopu od 4,9 % uz mogućnost izdavanja županijskih jamstava do 50% iznosa kredita. Odobreno je kroz godinu dana preko 1.000.000,00 kuna. Kad govorimo poticanju razvoja poljoprivrede na području Šibensko-kninske županije treba naglasiti da županija uz Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatskih voda izdvaja znatna sredstva za izgradnju poljoprivredne infrastrukture za izgradnju sustava za navodnjavanje – financira projektnu dokumentaciju sustava navodnjavanja Donje polje-Jadrtovac, Petrovo polje, Pilot projekt navodnjavanja drvenastih kultura (vinove loze i maslina) na osvojenim krškim površinama na području Donje polje-Jadrtovac. SN Donje polje-Jadrtovac od iznimnog je značaja za lokalnu, regionalnu i državnu razinu stoga se projekt planira financirati sredstvima iz Europskog poljoprivrednog fonda ruralnog razvoja (EPFRR) i državnog proračuna. Potrebna projektna dokumentacija će biti gotova do kraja kolovoza. Na razvoju poljoprivrede i ruralnog razvoja aktivno sudjeluje i Javna ustanova razvojna agencija Šibensko-kninske županije kroz edukacije, radionice, tehničku pomoć i savjetovanja za poljoprivrednike. Dosta toga smo ostvariti i kroz projekte; INTERREG HR-BiH-CG, „COoperation for DEvelopment of mariculture“ i „Purifikaciju“.
Na koji način se pomaže obiteljskim gospodarstvima?
U okviru Programa potpora poljoprivredi na području Šibensko-kninske županije za period 2016.-2020. ove smo godine osigurali 1.000.000,00 kuna. Korisnici Programa su OPG-ovi, obrti, zadruge ili trgovačka društva registrirana za obavljanje poljoprivredne djelatnosti. Ove godine pristiglo je oko 120 zahtjeva za dodjelu subvencija, odobreno je 96 . U okviru odobrenih subvencija 13 zahtjeva su podnijeli mladi poljoprivrednici do 40 godina za pokretanje novih projekata u preradi poljoprivrednih proizvoda, stočarstvu, proširenju svog poljoprivrednog gospodarstva - upravo ovakvi projekti su cilj našeg programa – prepoznati i pomoći mladim i poduzetnim poljoprivrednicima u početku proizvodnje. Ove godine smo imali više zahtjeva za podizanje nasada bajama i smokava, kulturama kojim smo dali prednost pri dodjeli subvencija, jer nam je cilj povećati broj stabala smokava i bajama na području županije. Osim projekata sadnje novih nasada, odobreni su zahtjevi za proširenje stočnog fonda, ulaganja u povrćarsku proizvodnju, aromatično bilje, nabava poljoprivredne mehanizacije i razne uređaje za preradu.
Županija spomenutim programom potiče i rad udruga koji se bave promicanjem i unaprjeđenjem poljoprivrede, sufinancirala je 11. susret vinara Šibensko-kninske županije i 7. festival sira u Drnišu.
Sufinancirali smo i projekt registracije oznake zemljopisnog porijekla Drniškog pršuta i dalmatinske pečenice. Pri kraju izrade je i još jedan projekt registracije oznake izvornosti za dalmatinsku janjetinu koji sufinanciramo zajedno sa Zadarskom i Splitsko-dalmatinskom županijom. U želji da se ojačaju i još bolje povežu svi akteri razvoja poljoprivrede i seoskog turizma već osam godina za redom organiziramo Sajam agroturizma Šibensko-kninske županije. Sajam se održava u Skradinu 30. travnja i 1. svibnja izložbeno-prodajnog je karaktera, a izložbeni prostor za sve izlagače je bez plaćanja naknade. Radi se o manifestaciji koja je svake godine sve veća i za koju se traži mjesto više. To dokazuje da smo dobro detektirali potrebe malih proizvođača.
Što bi bilo nužno učiniti na državnoj razini da lokalnim proizvođačima bude lakše?
Početkom godine Županija je u suradnji sa TV Šibenikom pokrenula poljoprivrednu emisiju „Vridne ruke“. U emisiji, pored korisnih savjeta stručnjaka iz Savjetodavne službe, predstavljaju se poljoprivredna gospodarstva iz cijele županije i svih sektora poljoprivredne proizvodnje. Kroz priloge u emisijama se vidi da za bavljenje ovom granom privrede treba imati vrijedne ruke i ustrajnost, jer i naši poljoprivrednici dijele iste probleme kao i svi poljoprivrednici u Hrvatskoj – usitnjene parcele, teško dolaze do novog zemljišta, mali broj mladih poljoprivrednika, zastarjela mehanizacija. Zemljišnom reformom država bi lokalnim proizvođačima omogućila bolje uvjete za poljoprivrednu proizvodnju. I kao županija, ali i kao Hrvatska zajednica županija ponudili smo Ministarstvu poljoprivrede pomoć kod izrade propisa i zakonodavnog okvira kojim bi se to provelo. Smatramo da bez toga nema pravog razvoja jer lokalna zajednica upravo leži na malim poduzetnicima i jakim obiteljskim gospodarstvima.
Da li je zaživjela ideja povezivanje plave i zelene Hrvatske u smislu izmjene dobara?
Već spomenuti Sajam agroturizma Šibensko-kninske županije u Skradinu je jedan od načina povezivanja plave i zelene Hrvatske, ali mogućnosti su puno veće. Jedan od problema je taj što mnogi proizvođači ne mogu zadovoljiti kontinuiranu opskrbu, rješenje bi bilo u njihovom udruživanju i brendiranju poljoprivrednih proizvoda. Znamo da je u tome veliki potencijal i gotovo svakodnevno činimo male korake da to ljudi prepoznaju.