Super savjeti

Evo kako ćete pomoći sobnom bilju tijekom hladnijeg perioda

Foto: Thinkstock
Evo kako ćete pomoći sobnom bilju tijekom hladnijeg perioda
27.01.2022.
u 13:14
Sobno cvijeće i lončanice ne bi trebalo držati na temperaturi između 15°C i 20°C. Ako ste sobnim biljkama osigurali ovu temperaturu, vrijeme je da prestanete prehranjivati većinu biljki
Pogledaj originalni članak

Ponekad se događa da sobno bilje počne klonuti, posebno zimi kad je zrak suh zbog grijanja. Tada cvijeće u sobama vene, najčešće zbog nedostatka dnevnog svjetla i čistog i suhog zraka. Zato vam donosimo nekoliko savjeta, što napraviti kako bi vam sobno cvijeće ostalo zdravo sve do proljeća.

Foto: Promo fotografija
biljke

Sobno cvijeće i lončanice ne bi trebalo držati na temperaturi između 15°C i 20°C. Ako ste sobnim biljkama osigurali ovu temperaturu, vrijeme je da prestanete prehranjivati većinu biljki, točnije za sve osim za one koje bi sada trebale procvjetati, poput ciklama. Lončanicama obavezno i redovno uklanjajte suhe listove i uvele izdanke.

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
sobne biljke

Uz sve to pazite da temperature bude stalna jer promjene štete cvijeću. Izbjegavajte mjesta na kojima ima propuha. Cvijeće traži svjetlost, te lončanice trebate držati blizu prozora, ali nikako preblizu zbog radijatora. 

Foto: Thinkstock
biljke u kupaonici

Većinu sobnog cvijeća zimi treba rijetko treba zalijevati. Čak i kada se zalijeva svakodnevno, treba staviti vode tek toliko da zemlja ne bude sasvim suha.

Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA
Foto: IKEA

Kako biste povećali vlagu u zraku, na radijatore  stavite posude sa vodom te redovito orošavajte listove bilja. Ovo posebno godi drvetu života, raznim vrstama paprati, benjaminu. Nekima od njih godit će i da tijekom zime budu u kupaonici. S druge strane ne odgovara biljkama s dlačicama kao što su afričke ljubičice.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.