Domovina divljeg kestena je Perzija, sjeverna Indija i Albanija. Po pučkim običajima, osobe koje boluju od reume nose uza se dva-tri kestena da ih štite od reume. Divlji kesten tradicionalno se rabi u pučkoj medicini za liječenje vena i reume. Ljekovitost i uporaba ove biljke zahtijevaju pobliži opis dijelova od kojih se pripremaju razni ljekoviti pripravci.
Od osušene, usitnjene kore pripremaju se čaj, ekstrakt i mast. Pripravke od kore treba uzimati u malim dozama za unutarnju uporabu kod terapije oboljenja vena, hemoroida, promrzlina, opeklina, dizenterije, malarije, a izvana kod terapije kože, te kod griže, proljeva, lišaja, groznica, malarije, slabe probave, upalnih procesa crijeva.
Tonično djelovanje
Čaj od lista djeluje tonično kod tegoba mjesečnice (menstrualne), kod groznice, ekcema, artritisa i bolnih zglobova, prijeloma, uganuća, oteklina mekih tkiva i jakog kašlja.
Plod se rabi u liječenju reume, neuralgija, prostate, otečenih testisa – mošnica, proširenih-natečenih vena, upale vena, edema gležnja, edema nogu (dugo stajanje), venskog krvotoka (venska insuficijencija), kapilarnog krvotoka, proljeva, kod hemoroida ili rektalnih komplikacija, za iskašljavanje, tegobe prostate – povećane (hiperplazija), kod groznice, lupusa, kao tonik i kod njege kože – bora lica, kožnih čireva.
Plod kestena ima i narkotično djelovanje. Za liječenje rabimo razne pripravke iz ploda divljeg kestena, što pripremamo sami, kao što su alkoholni ekstrakti uz standardizirane proizvode divljeg kestena iz ljekarne. Cvijet divljeg kestena, u obliku alkoholnog ekstrakta, rabi se za liječenje reumatskih tegoba, gihta, artritisa, neuralgija.
Od pupa/pupoljka izrađuju se poznate Bachove cvjetne kapi (Bach flower) divljeg kestena, a rabe se kod tegoba kao što su neuspjeh u učenju, manjak iskustva u životnim lekcijama, potreba za ponavljanjem svega, u učenju i životnom iskustvu, ukratko – za uravnoteženje misaonih procesa.
Uljni ekstrakt koji se dobiva iz ploda rabi se za vanjsku uporabu u tretmanu reumatskih tegoba. Korijen u obliku praha rabi se za umirivanje prsnih bolova.
Jača stijenke kapilara
U alopatskoj – službenoj medicini injekcije escina rabe se u liječenju velikih vena, varikoznih vena, portalnih vena jetre, venske tromboze, hemoroida, infarkta miokarda. Escin – Aescin (saponin) je sastojak koji učvršćuje stijenke-zidove kapilara i vena (štiti kolagen i elastin proteini koji čine strukturu vene), djeluje diuretično, antieksudativno, antiedemički i antiupalno te smanjuje otjecanje limfe. Kesten divlji rabimo kao: adstrigent, antiinflamatorik, antiedemik, antieksudativ, febrifug, diuretik, dermetik, ekspektorant, hemostatik, kozmetik, tonik, venozni vazokonstriktor.
Kontraindikacije: Mogućnost alergije kod unutarnje i vanjske uporabe.