ISTRAŽILI SMO

Inverterski klima-uređaji danas su postali imperativ

Foto: Thinkstock
klima
Foto: Thinkstock
klima uređaj
Foto: Thinkstock
klima
Foto: Thinkstock
klima uređaja
Foto: Thinkstock
klima uređaja
Foto: Thinkstock
klima
Foto: Thinkstock
klima
Foto: Thinkstock
klima
Foto: Thinkstock
klima
07.06.2016.
u 08:30
Klima-uređaji moderne generacije jako su štedljivi, imaju senzore pokreta i svjetla, wi-fi funkciju... Sve to košta ali se dugoročno isplati
Pogledaj originalni članak

Kada je riječ o odabiru klima-uređaja, ljudi iz branše danas su u pravilu suglasni s jednim – svakako uzmite model s inverterskom tehnologijom. Naime, ako se već spremate na kupnju, uložite u uređaj koji će vam dugoročno donijeti uštedu.

Inverterske klime već su praktički postale standard i najčešći izbor većine kupaca jer donose osjetnu uštedu i jedine zadovoljavaju minimalnu energetsku efikasnost, dok se ostali uređaji čak ne bi trebali ni prodavati nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Foto: Thinkstock

Uštedite i “dvije klime”

– Inverterska tehnologija omogućuje manju potrošnju električne energije, i to do 50 posto, brže postizanje i regulaciju željene temperature te veću ugodnost boravka u klimatiziranom prostoru. Usto, važno je obratiti pozornost na energetski razred uređaja. Ušteda se može izraziti tako da za nekoliko godina, korištenjem A+++ klima-uređaja, možete “uštedjeti” jedan do dva klima-uređaja – ističe Ana Matić iz tvrtke MB Frigo. Usto, Fond za zaštitu okoliša nastavlja s nepovratnim poticajima od 800 kn za kupnju svih kućanskih A+++ uređaja, pa tako i klima.

Osim inverterske, današnje klime mogu se podičiti nizom naprednih tehnologija koje iskustvo hlađenja prostora mogu učiniti ugodnijim. To su, primjerice, filtriranje zraka korisno za one s dišnim problemima, minimalna razina buke, ionizator zraka koji će neutralizirati utjecaje magnetnog i električnog zračenja od TV-a, računala, mobitela, wi-fi funkcija za kontroliranje klima-uređaja i izvan doma...

Foto: Thinkstock

Neki od proizvođača imaju i razvijenu funkciju detektora pokreta i svjetla. Zrak se usmjerava tako da ne puše direktno na osobe u prostoriji, odnosno senzor svjetla detektira promjene u intenzitetu sunčeve svjetlosti i prema tome regulira temperaturu zraka u prostoriji. Sve je veća potražnja za funkcijom On/Offf card koja omogućuje uključivanje/isključivanje uređaja vanjskim kontaktom (ulazna vrata, prozori...) – dodaje Ana Matić.

Foto: Thinkstock

Pazite na servis

Prije kupnje klima-uređaja ipak bi se bilo najbolje savjetovati s osobljem specijaliziranih trgovina, a neke od njih prezentiraju uključene klima-uređaje u svojim prodajnim centrima, što je najbolja prilika provjeriti kako rade.

– Vrlo je bitno da kupljeni klima-uređaj dolazi od kvalitetnog distributera koji raspolaže ovlaštenom servisnom mrežom. Klima-uređaj treba ugraditi stručna i ovlaštena osoba, koju angažira distributer. U slučaju da sami ugrađujete klima-uređaj ili neovlašteni serviser/montažer, onda gubite garanciju – dodala je Ana Matić iz MB Friga.

>>U Milanu predstavljena pametna i niskoenergetska klima

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

LE
LetecaBarbara
23:33 28.07.2016.

Koje gluposti! Zasto ne educirate ljude o centralnoj klimatizaciji umjesto da poticete kupnju ovih glupih aparata. Ne mogu vjerovati da se u 21. stoljecu grade neklimatiziranje zgrade. Onda po zimi mozete reklamirati grijalice ili uljne radijatore i govoriti kako su super efektivne za grijanje prostora. Svasta!