istražili smo

Volimo kupovati, ali rijetko osiguravamo nekretnine

Foto: Thinkstock
nekretnine
Foto: Thinkstock
nekretnine
Foto: Thinkstock
nekretnine
Foto: Thinkstock
nekretnine
14.12.2015.
u 12:47
Oko 90 posto stanovništva Hrvatske ima u vlasništvu neku vrstu nekretnina i po tome smo treći u EU. Prva je Rumunjska, a druga Litva
Pogledaj originalni članak

Prema neslužbenim podacima, u Hrvatskoj je osigurano tek 20 posto nekretnina. Ovaj podatak može začuditi jer pokazalo se da su Hrvati za kuću ili stan spremni podići kredit i godinama ga otplaćivati ili isprazniti obiteljsku ušteđevinu, ali za tu istu nekretninu teško će izdvojiti novac i osigurati je. Dosta često prevladava i mišljenje kako police osiguranja uvijek pokrivaju samo dio nastale štete i kako je često vrlo naporan i mukotrpan put dokazivanja i same naplate štete.

Razlog neosiguranja nekretnina svakako je i činjenica kako teško spajamo “kraj s krajem” pa se osiguranje nekretnina smatra luksuzom. No, nevjerojatno je kako smo spremni prije osigurati svoj auto nego stan.

Foto: Thinkstock

Snježana Žokvić, voditeljica Odjela za osiguranje imovine i odgovornosti u Grawe osiguranju, ističe:

– Iako je uvriježeno mišljenje da su osiguranja skupa i nepotrebna, stručnjaci za nekretnine savjetuju da ne iskušavamo sreću jer je cijena osiguranja zanemariva u odnosu na iznos koji bi bio potreban za saniranje šteta koje mogu nastati. Najčešće štete nastaju zbog puknuća vodovodnih i odvodnih cijevi te provala – naglašava Žokvić, dodajući da svaka osiguravajuća kuća nudi svoje pakete osiguranja, s mogućnošću biranja onih koje klijentima najviše odgovaraju. Tako ugovorne police pokrivaju i požar izazvan udarom groma ili vjetra koji može oštetiti, primjerice, rolete. Snježna Žokvić posebno ističe da je, primjerice, stan od 50-ak četvornih metara moguće osigurati već za 50 kuna mjesečno.

Foto: Thinkstock

Inače, najveći interes za osiguranje nekretnina tradicionalno je pred sezonu godišnjih odmora. No, istini za volju, najčešće osiguranje od provala su sigurnosne brave s različitim dojavnim sustavima ili jednostavno susjedi. Polica osiguranja u svakom je slučaju bolje rješenje, no i prije odluke o osiguranju nekretnine valja se dobro raspitati kojoj osiguravajućoj kući dati svoje povjerenje.

Iz Uniqe ističu:

– Prilikom sklapanja police osiguranja naši savjetnici klijente obavijeste o pokrićima u sklopu njihove police osiguranja. Za slučaj da klijent nema pokriće, nažalost nema pravo ni na naknadu štete.
Dipl. iur. Ingrid Barić posebno ističe i pet važnih stvari na koje ne smijemo zaboraviti pri sklapanju polica osiguranja.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.