TRŽIŠTE NEKRETNINA

Cijene kvadrata: na moru i do 3 puta skuplje nego u unutrašnjosti

Foto: Goran Kovačić/Pixsell
Cijene kvadrata: na moru i do 3 puta skuplje nego u unutrašnjosti
13.03.2015.
u 11:28
Bjelovarci i Osječani mogu kupiti stan od 50 četvornih metara za manje 45.000 eura, a Splićani za 110 tisuća eura
Pogledaj originalni članak

Dubrovački kvadrati najskuplji su u Hrvatskoj, a prosječna tražena cijena je 3016 eura. Podaci su to koje je objavio portal Crozilla.com za veljaču. Uspoređujući tražene cijene u Dubrovniku s drugim gradovima u zemlji, za jedan kvadrat u Dubrovniku mogu se dobiti dva u Zagrebu, malo više od dva kvadrata u Rijeci i gotovo tri kvadrata u Varaždinu.

Najjeftiniji su stanovi, prema tim podacima, u Osijeku, s prosječno traženom cijenom od 900 eura i Bjelovaru, u kojem se za kvadrat traži 890 eura. Komentirajući tražene cijene u Dubrovniku, Jurica Perić iz Luxuria nekretnina ipak upozorava:

Nerealne cijene

– Dubrovnik je doista jedan od najskupljih gradova po cijeni četvornog metra nekretnina, no moramo iskreno priznati da sve što se nudi ne udovoljava kvaliteti. Puno je nekretnina na tržištu s nerealnim cijenama i stoga se i teže prodaju. Tržište je u blagom usponu, iako se osjeti da je manje stranih kupaca. Veliki je minus, zbog kojeg je i manja zainteresiranost stranaca za kupnju u Hrvatskoj, prezahtjevna administracija koja odbija strane moguće kupce i ulagače. S druge strane domaći kupci sve teže ostvaruju kredite – zaključio je Perić.

Uz Dubrovnik, najskuplji kvadrati i dalje su u Splitu i Zadru. Dok “morske” nekretnine drže cijenu, stanovi se i dalje najviše traže u Zagrebu, a trenutačno su najpopularniji kvartovi i dalje centar grada, Jarun i Trešnjevka. Zanimljivo je primijetiti da i Novi Zagreb bilježi pad cijena i to za čak 3,1 posto.Mogući razlog za to su POS-ovi stanovi koji se grade u Zapruđu.

Istodobno, porast, i to čak za 3,6 posto u veljači, zabilježen je u istočnom dijelu grada u kojem su prosječne tražene cijene porasle na 1552 eura po četvornom metru.U zapadnom dijelu grada cijene drže prosjek iz siječnja i kreću se oko 1500 eura.Oglašene cijene po četvornom metru u Rijeci i Puli vrlo su slične – kreću se oko 1350 eura. U Šibeniku je zabilježen pad od 0,5 posto u odnosu na protekli mjesec, a prosječna tražena cijena kvadrata je 1400 eura.

Nove procjene

Ono što posebno brine vlasnike kuća na kontinentu je nezainteresiranost tržišta. Kuće se teško prodaju, a razlozi su uglavnom velike kvadrature i, u većini slučajeva, potreba za opsežnom adaptacijom cijelog prostora. Iskustva iz agencija govore kako u gradovima najbolje prolaze kuće koje su potpuno derutne i spremne za rušenje.

U manjim mjestima kontinentalne Hrvatske zainteresiranih nema ni za prodaju kuća s gospodarskim zgradama i popratnim objektima.Inače, ono što je cijeloj Hrvatskoj zajedničko jest najava da će vlasnici nekretnina pod hipotekom morati raditi nove procjene, a to se opravdava činjenicom da su cijene nekretnina prošlih godina pale. Procjena stoji između 1500 i 2000 kuna, a nejasno je tko će to platiti – vlasnici nekretnina pod hipotekom ili banke.

– Trošak ponovne procjene snosi klijent ako takva odredba postoji u ugovoru, a u suprotnom trošak snosi banka – odgovor je bankara.     

>>Energetska obnova: kako doći do državnih sredstava

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

1A
1A
18:08 13.03.2015.

Rijetkima je Dubrovnik interesantan za kupnju nekretnine, posebice sekundarne, tako da je razlika od broja ponudjenih i stvarno kupljenih nekretnina ogromna. Sve juznije od Splita, otoci ili sve ostalo gdje- da bi koristio tu sekundarnu nekretninu- moras uzimati godisnji odmor gubi na cijeni. Tako danas PROSJECNE kuce ili gradilista u Zadru ili Biogradu stoje vise od onih na Hvaru, Bracu ili sl-, iz vrlo jednostavnog razloga: U Zadru si za 2 sata i nisi ovisan o trajektnoj povezanosti, dakle dobivas i na vremenu (mozes otici na dnevno kupanje), a troskovi su daleko manji (blize + ne placas trajekt).

LO
loza
17:32 13.03.2015.

A kakvi su životni uvijeti na obali da imaju takve cijene kvadrate. Možeš kupiti stan pa da rentaš ili za umirovljenike. Trebalo bi pri računanju isključiti obalu i Zagreb tek onda bi se vidio pravi "pomor" cijena. Kome se živi na selu ili u manjim gradovima može do nekretnine i za 15g. koji če ga doči ko rentanje...

Avatar Vrijeme
Vrijeme
17:23 13.03.2015.

Dubrovnik je uvjek bio najskuplji a tako ce i ostati.