Posljednjih godina svjedoci smo nepravednog zapostavljanja hodnika kao važnog sastavnog dijela modernog stanovanja. Hodnik se najčešće doživljava kao nepotrebno potrošen prostor te mu se ne posvećuje velika pozornost, a nerijetko ga se nastoji priključiti nekom većem prostoru s kojim graniči. Ipak, valja biti svjestan značaja i potencijala hodnika, a naročito hodnika kao ulaznog prostora.
Žrtva štednje
Osnovna namjena hodnika kao ulaznog prostora jest da bude spojnica između vanjskog svijeta i privatnog prostora, da bude mjesto primanja manje važnih posjetitelja te da zvučno i vizualno odijeli stan od zajedničkog stubišta zgrade. U starijim stanovima ulazni je prostor nerijetko izdašno dimenzioniran i atraktivno dekoriran, te u nekim slučajevima preuzima funkciju dodatnog salona ili blagovaonice. Pojavom poslijeratnog, standardiziranog višestambenog stanovanja, reprezentativna funkcija ulaznog hodnika ustupa mjesto racionalnijem promišljanju ulaznog prostora koji je rijetko kad uži od 140 centimetara, sasvim dovoljno da se domaćin i gost mogu mimoići bez guranja. U današnje vrijeme nažalost, ulazni hodnik često biva žrtvom štednje na površini.
Estetski potencijal
Hodnici općenito imaju priličan estetski potencijal – s obzirom na jednostavnu osnovnu namjenu, kombiniranje te namjene s nekom drugom može iznjedriti vrlo šarmantne prostore. Na primjer, kućna biblioteka koja će uzeti svega tridesetak centimetara širine hodnika, može stvoriti vrlo zanimljiv prostor, pogotovu u slučajevima dužih hodnika. Duži hodnici izraženo usmjeravaju prostor, i tu njihovu karakteristiku je moguće iskoristiti upravo ponavljanjem elemenata – galerija slika će s lakoćom naglasiti usmjerenost prostora, a u tom slučaju je poželjno i eksperimentirati s njihovim rasporedom i dimenzijama. Ovakve, dodatne funkcije u hodniku moraju biti i adekvatno osvijetljene, a na kraćim krajevima tih hodnika dobro je stvoriti vizualno žarište – dizajnerski komad namještaja, lampa, skulptura, čak i prozor, zaokružit će i uravnotežiti estetsku cjelinu.
SAVJETI
1. Pri osmišljavanju hodnika vodite računa o njegovoj osnovnoj namjeni, je li riječ o ulazu u stambeni prostor ili o prostoru interne komunikacije
2. Minimalna preporučljiva širina ulaznog hodnika je 140 cm. Osnovna oprema ulaznog prostora: vješalica za kapute, ormarić za cipele, polica za ključeve
3. Poželjna oprema u ulaznom prostoru: zrcalo u punoj visini ljudske figure, tabure ili klupa za obuvanje