prije sezone kiša

Vrijeme je za pospremanje vrtnog namještaja, a da bi potrajao treba ga dobro očistiti, mi znamo kako

Foto: robertirattan.com
Vrijeme je za pospremanje vrtnog namještaja, a da bi potrajao treba ga dobro očistiti, mi znamo kako
22.10.2023.
u 07:00
Prirodni su materijali, logično, najosjetljiviji na vanjske utjecaje, stoga se njihovim održavanjem i čišćenjem treba više baviti
Pogledaj originalni članak

Vrijeme nas još uvijek dobro služi i mnogi od nas koriste priliku za boravak na otvorenom, no, idealan je trenutak za spremanje vrtnog namještaja. A ako želite da vam vrtni namještaj “poživi” što dulje, valja ga barem jednom godišnje temeljito očistiti i, ovisno o njegovoj vrsti – premazati, da bi potrajao. Zabluda je misliti da je on izdržljiviji samo zato što ima vanjsku namjenu. Ipak, postoje izdržljiviji i zahtjevniji materijali. Među onima od kojih se najčešće izrađuje vrtni namještaj su drvo, prirodni i umjetni ratan, kovano željezo, aluminij, plastika i drugi umjetni materijali.

Foto: Promo
vrtni namještaj popust

Prirodni su materijali, logično, najosjetljiviji na vanjske utjecaje, stoga se njihovim održavanjem i čišćenjem treba više baviti. Namještaj od bambusa tradicionalno je jedan od najpopularnijih zbog svog prirodnog izgleda koji će svaki eksterijer učiniti privlačnijim.

Održavajte ga tako da ga premažete mješavinom jedne žlice terpentinskog ulja, tri žlice lanenog ulja i jednom litrom vode. Zaštitite ga najlonom i sjajan će dočekati sljedeći izlazak na sunce. Vrtni drveni namještaj može se očistiti istom formulom, a jabučni ocat ili pivo na mekanoj krpi dobro će poslužiti za uklanjanje tvrdokorne prljavštine. Nakon čišćenja, polirati ga se može pčelinjom voskom koji treba zagrijati do tekućeg stanja, no nikako ne ponavljajte postupak više od dva puta godišnje. Drveni namještaj najviše pati od utjecaja prirode – od sunca blijedi, suši se i puca, a ako kiša prodre u njega, počinje bubriti nakon čega će izgubiti formu, a možda i namjenu.

Foto: Promo
vrtni namještaj popust

C

Foto: robertirattan.com
swing sofa i vrtni namjestaj

Najbolje je to napraviti krpom ili četkicom te nježnim deterdžentom, a poslije ga premazati njegujućim uljem. Prirodni ratan, koji je vrsta puzavice kao i bambus, ako se pravilno održava, može trajati godinama. Ne puca i ne kida se te zadržava svoju formu godinama.

Foto: Promo fotografija
vrtni namještaj od kamena

Ako se i navlaži, neće puknuti. Treba ga nježno čistiti vlažnom krpom, ali i cijelog ga prelakirati lakom za brodove svakih godinu ili dvije, ovisno o tome koliko se namještaj rabi. Vrtne garniture od umjetnog ratana jedne su od najprodavanijih posljednjih godina zbog svoje dugovječnosti i lakog održavanja.

Foto: robertirattan.com
swing sofa i vrtni namjestaj

Plastični namještaj čisti se jednostavno, jednako kao i umjetni ratan. Dovoljno je zapjeniti malo vode s deterdžentom (može i s onim jačim, praškastim) pa ga izribati spužvom ili krpicom te posušiti. Metalni namještaj treba zaštititi od hrđe. Stoga ne smije biti dugo izložen kiši i preventivno ga treba premazati slojem zaštitnog laka ili što hitnije ako se hrđa prvi put uoči. Prije lakiranja hrđu je potrebno izbrusiti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.