Pitanje kako uštedjeti na grijanju i neučinkovito centralno zamijeniti jeftinijim načinom zagrijavanja prostorija potaknulo je arhitekta Carla Rattija na zanimljiv projekt. Ratti je krenuo od činjenice da se mnogo energije gubi na grijanje praznih ureda, domova i rijetko korištenih kvadrata u zgradi. Stoga je uskladio čovjekovu prisutnost s grijanjem prostora i za to postavio infracrvene grijače.
– Osjetljivi infracrveni grijači vođeni su sofisticiranim praćenjem pokreta i stvaraju preciznu personaliziranu klimu za svakog čovjeka. Pojedini termalni ''oblaci'' slijede ljude kroz prostor, osiguravajući sveprisutnu udobnost, uz poboljšanje ukupne energetske učinkovitosti – ističe arhitekt.
Sustav se sastoji od infracrvenih lampi montiranih na strop, čiji će nagib fokusirati zrake zračenja na ljude dok prolaze ispod.
– Opcija je – kaže Ratti – koristiti signale mobilnih telefona kako bi se pratila pozicija ljudi u zgradi, a to znači da svaka osoba može birati svoje postavke temperature.
Projekt je predstavljen na Bijenalu arhitekture u Veneciji. Projekt je razvio MIT Senseable City Lab, zajedno s MIT centrom za bežične mreže te mobilno računalstvo i arhitekturu. Projekt su sponzorirali MIT energetska inicijativa i energija i ENEL.