Novi trendovi u uređenju interijera donose klasiku, profinjenu atmosferu građanskih salona te raskoš i eleganciju hotelskih soba, ali u sasvim novom, svježem ruhu. Ovo modernizirano iščitavanje retrostilova koji su vratili baršun, mramor, štukature i sjajne površine plemenitih materijala poput zlata i bakra u domove isprva je nailazilo na suzdržanost, no dizajnerica Mirjana Mikulec otkrila nam je kako je stil modernizirane klasike postao najpoželjniji kod njezinih klijenata.
Dizajn interijera je nepredvidiv i često se puta dogodi da baš oni trendovi kojima u početku pristupamo s najvećom skepsom, s vremenom postanu dugogodišnji vladari interijera. To bi se lako moglo dogoditi s klasikom koja se na velika vrata vraća u uređenje interijera – objašnjava dizajnerica.
Njezin studio nedavno je opremio upravo jedan takav stan koji se nalazi u središtu Zagreba i novi je dom četveročlanoj obitelji. Zatečeno stanje nije bilo nimalo impresivno i temeljita adaptacija bila je nužna u prostoru površine 170 četvornih metara budući da u njemu ništa nije mijenjano desetljećima.
Podne i zidne obloge bile su dotrajale, baš kao i instalacije, a o namještaju i opremi kuhinje i kupaonice da i ne govorimo. Pored toga, bila je potrebna nova organizacija prostora i prenamjena soba, što je čest slučaj u starim građanskim stanovima koji imaju vrlo nelogičan raspored za današnje standarde življenja. Stoga smo srušili nekoliko zidova kako bismo povezali kuhinju i blagovaonicu s dnevnim boravkom te dobili još tri kupaonice koje su potpuno zadovoljile potrebe obitelji. Stan je tako postao funkcionalniji te smo dobili dvije zone, društvenu i intimnu – ističe dizajnerica dodajući kako se kružni koncept stana nije mogao potpuno izbjeći.
Tako su dnevna soba i glavna, roditeljska spavaonica ostale povezane vratima. Ostatak stana čine dvije dječje sobe te prostrani hodnik u kojem je smješten kubus unutar kojeg je garderobni prostor s ormarićem za cipele, vešerajem i skladišnim prostorom u kojem se nalaze usisavač, daska za peglanje, košara za prljavo rublje, sredstva za čišćenje...
Kako bi ovaj dio stana izgledao što atraktivnije, fronte kubusa od iverala presvučene su elegantnim tamnim staklom, što je stvorilo iluziju prostornosti.
U ovom prostoru mjesta se našlo i za gostinjski WC.
Sljedeći idejno rješenje, hodnik i salon su se spojili te se unutar prostora kreirao kvadratni oblik od 29 četvornih metara koji vodi u sve prostorije peterosobnog stana. Ovaj ulazni dio, zbog svoje praktičnosti, ali i estetike, naročito keramičkih pločica velikih dimenzija kombiniranih s parketom, mnogima je najdraži dio stana – ponosno kaže dizajnerica.
Vlasnicima se posebno svidjela moderna interpretacija klasike i miješanje klasičnog s modernim stilom.
Pored štukatura, koje su idealni ukrasi za stanove s visokim stropovima te čine poveznicu s vremenom nastanaka interijera, tu su i modernizirani klasični elementi poput namještaja presvučenog baršunom te guste nadzavjese od istog materijala, kreveti s visokim i naglašenim tapeciranim uzglavljima, elegantni električni kamin, samostojeća kada u jednoj od kupaonica i mnogi drugi – ističe dizajnerica dodajući kako je većina namještaja u stanu rađena po mjeri.
Tako se maksimalno iskoristio prostor stana u kojima prevladavaju neutralni tonovi sive, bijele i bež uz dodatke tamnozelene.
Uz trendi smaragdno zelene, tu su i akcenti u smeđim, nježno ružičastima, crnim nijansama te zlatni, srebrni i bakreni premazi koji su osvježili i podigli prostor i dali mu dinamiku.
Tamni tonovi, kao i sve dekoracije i bogati, teški materijali nimalo ne opterećuju niti zagušuju prostor jer su vješto dozirani, a veliki saveznik su im bili i visoki stropovi i velika kvadratura prostorija.
Poseban naglasak stavljen je na rasvjetna tijela, kako ona osnovna tako i ambijentalna, što je doprinijelo željenoj atmosferi ugode i raskoši, koja se ogleda u svakoj prostoriji doma.