Prema studiji koje je objavio EU Iaiaq, na našem kontinentu 3 posto svih bolesti može se pripisati onečišćenju unutar kuće! Uzroci bolesti su plijesni, grinje i ugljični monoksid, ali i boje, insekticidi, duhanski dim i kemikalije za čišćenje... Preporuka je što češće koristiti ekološki prihvatljive proizvode, ali i promijeniti neke ustaljene navike. Primjerice, izuvanje cipela! Skinite ih odmah u hodniku jer samo kratka šetnja u cipelama kroz kuhinju ili sobu na pod donosi na stotine bakterija prikupljenih na ulici i različitih drugih nečistoća.
Veliki broj sredstava za čišćenje može zamijeniti bijeli ocat. Njime se odlično dezinficira, skida kamenac, može koristiti umjesto omekšivača za rublje, odlično je sredstvo za čišćenje prozora i naočala. Parket je najbolje prebrisati vlažnom krpom. Ostale vrste podova možete održavati čistim uz mješavinu vruće vode vode i octa te nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca.
Stare vune veste i najlonke ne bacajte jer su zbog svojih elektrostatičkih svojstava savršene za poliranje podova i odličan su skupljač prašine, paučine ili dlaka! Omotajte ih oko otprašnika i na posao. Važan sastojak u čišćenju je i soda bikarbona. Može se koristiti za pranje svih perivih površina, ali i u perilici, kako bi se poboljšao učinak deterdženta. Tada i deterdženta treba manje.
Stručnjaci su izračunali kako se prosječna obitelj u Europi baci godišnje 49 funti hrane kojoj je istekao rok upotrebe i potroši 316 eura za sredstva za čišćenje koja su nepotrebna.
u nečijoj kapi ima više bakterija nego na wc školjki