Prema europskoj Direktivi o energetskoj učinkovitosti do 31. prosinca 2016. svi koji se griju na toplanu moraju instalirati sustav mjerenja toplinske energije i tako platiti samo za stvarnu potrošnje. No, to je tek dio uštede. Evo, što još možemo učiniti.
Podesite temperaturu
Smanjite temperaturu u kući na 20 ° C, tako se i štedi, ali je i korisno za zdravlje. Pedijatri preporučuju da temperatura doma ne prelazi 20 ° Celzijusa. U spavaćim sobama djece i dojenčadi idealno je 18-19 ° Celzijusa.. Važno je da su noge i ruke tople. Nosite udobnu odjeću od pamuka ili vune. Prijatelj zime? Tople papuče i za velike i male.
Izbjegnite rasipanje
Dio topline odlazi kroz lošu vanjsku stolariju. Stoga, ako je niste u mogućnosti mijenati, oko prozora postavite ljepljive zaštitne trake, ispod balkonskih vrata zarolajte staru deko ili ručnike. Ozbiljno razmislite o promjeni loše stolarije i postavljanje toplinske izolacije na fasadi.
Dnevna strategija
Ne isključite grijanje u sobama koje manje koristite. To je loša navika. Bolje je grijanje držati na minimum, kako se te prostorije ne bi potpuno rashladile. Isključite grijanje noću. Prije sezone grijanja ozračite radijatore. Ne blokirajte prolaz topline postavljanjem polica ili drugog namještaja uz radijatore. Redovno ujutro provjetravajte prostorije.
Tepisi i kućni tekstil stvara ugodnu i toplu atmosferu, stoga ako ste preko ljeta zarolali tepihe, sad ih vratite u sobe.
Štedjeti se može i racionalnim telefoniranjem, gašenjem svjetla u prostorijama u kojima nikog nema. Obratite pažnju na potrošnju vode. Mala sitnica, voda ne treba teći dok perete zube. Perilice uključujte noću kad je struja jeftinija. Koristite štedne žarulje.