fantastičan dizajn

Beograd dobiva novi muzej Nikole Tesle koji je dizajnirao tim preminule poznate arhitektice Zahe Hadid

Foto: Zaha Hadid Architects
Beograd dobiva novi muzej Nikole Tesle koji je dizajnirao tim preminule poznate arhitektice Zahe Hadid
08.01.2025.
u 12:31
Minimizirajući ekološki utjecaj kroz pasivni dizajn uz korištenje obnovljive i geotermalne energije, restauracija tvornice papira čuva njezina povijesna pročelja, zasvođene stropove i zidove, dok ažurira njezinu strukturu kako bi služila kao jedno od najvažnijih kulturnih odredišta grada
Pogledaj originalni članak

Nakon anonimnog natječaja za dizajn novog Muzeja Nikole Tesle u Beogradu, žiri je odabrao dizajn koji je prijavio tim Zaha Hadid Architects (ZHA) koji surađuje s Bureau Cube Partners iz Srbije. Vizionarski izumitelj i inženjer, Nikola Tesla oblikovao je moderni svijet svojim revolucionarnim doprinosom elektrotehnici i tehnologiji. Najpoznatiji po svom razvoju električne energije izmjenične struje, Tesline inovacije također uključuju izum Tesline zavojnice, rani napredak u bežičnoj komunikaciji i koncepte koji su postavili temelje za radio i radarsku tehnologiju. Teslin rad, koji se proteže od 1880-ih do ranih 1900-ih, nastavlja utjecati i inspirirati razvoj u energetici, komunikacijama i tehnologiji sve do danas. Novi Muzej Nikole Tesle obnavlja beogradsku povijesnu tvornicu papira Milan Vapa u kulturnu destinaciju koja slavi Teslinu ostavštinu, istovremeno čuvajući arhitektonsku baštinu grada i stvarajući niz novih javnih prostora za lokalno stanovništvo i posjetitelje.

Foto: Zaha Hadid Architects

Ovu zgradu izgradio ju je beogradski industrijalac Milan Vapa i otvorio 1924. kao prvu modernu tvornicu u zemlji. Tvornica papira je povučena iz pogona i korištena je kao skladišni pogon teretnog poduzeća sve dok nije napuštena prije otprilike deset godina. Zgradu je zbog svog kulturnog značaja zaštitio Zavod za zaštitu spomenika kulture. Prostor koji će biti prenamijenjen u Muzej Nikole Tesle financira Beograd na vodi.

Foto: Zaha Hadid Architects

Prilagodljiva ponovna uporaba strukture iz 1920-ih očuvat će njezinu industrijsku baštinu dok će nadograditi unutarnje i vanjske prostore kao vodeće kulturno mjesto s poboljšanom dostupnošću iz grada. Dizajn muzeja temelji se na Teslinim istraživanjima magnetskih polja i bežičnog prijenosa energije. Informiran konceptima magnetskih sila i međusobne povezanosti, dizajn uključuje dinamične eliptične krivulje koje zrače iz starog tvorničkog dimnjaka, dominantnog obilježja lokacije. Novi kružni otvor na zapadnom pročelju tvornice bit će javni ulaz koji će posjetitelje voditi do središnjeg atrija trostruke visine s povijesnim dimnjakom u srcu muzeja ukupne površine 13.400 četvornih metara.

Foto: Zaha Hadid Architects

- Kako bi se poboljšala cirkulacija i funkcionalnost u daljnjem životu zgrade kao muzeja, otvori elipsoidnih presjeka bit će isklesani unutar zidova koji dijele unutrašnjost stare tvornice. Ovi otvori definiraju niz trodimenzionalnih sfernih praznina koje stvaraju proširenu perspektivu gledanu sa zapadnog ulaza, kroz atrij i završavaju kod Teslinog spomenika na istočnom kraju muzeja. Galerije na prvom katu muzeja uključuju povijesne artefakte, interaktivne prikaze i impresivne prezentacije, dok će privremene galerije ugostiti program izložbi i događanja koji se neprestano mijenja, osiguravajući novo iskustvo posjetiteljima koji se vraćaju. S transformatorom od 12 milijuna volti, impresivna galerija Teslinih elektroničkih transformatora zarobit će maštu i prikazati Teslin pionirski duh. Sadržaj muzeja za posjetitelje također uključuje kafić, višenamjensku dvoranu i krovni restoran s panoramskim pogledom na rijeku Savu. Izvan zgrade, Trg Nikole Tesle služit će kao novi javni prostor grada. Nadahnuti Teslinim konceptima elektromagnetskih polja, staze, vrtovi i trgovi na trgu poboljšat će dostupnost i povezati se s Beogradskom obalom, kao i gradskom prometnom mrežom - kažu iz studia Zaha Hadid Architects.

Foto: Zaha Hadid Architects

Minimizirajući ekološki utjecaj kroz pasivni dizajn uz korištenje obnovljive i geotermalne energije, restauracija tvornice papira čuva njezina povijesna pročelja, zasvođene stropove i zidove, dok ažurira njezinu strukturu kako bi služila kao jedno od najvažnijih kulturnih odredišta grada.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.