Dizajnerski studio MARG u suradnji sa arhitektima iz studija Pagetti Rota ostvarili su uspješan projekt izgradnje i uređenja interijera obiteljske kuće od 230 četvornih metara na sjeveru Italije.
Za ovu kuću se ne bi ni po čemu moglo reći da predstavlja sve ono što poimamo pod talijanskim dizajnom, u kojem je naglasak na hedonizmu, udobnosti, toplim smeđim tonovima i istoj takvoj atmosferi. I to zato što je ovdje riječ o arhitektonskom i stilskom minimalizmu koji se uočava u svakom kutku doma.
Naravno, nazire se koketiranje s rustikalnim i klasičnim stilom – primjerice u svijetlom drvu i gredama obloženi stropovi ili pak crnim kožnim naslonjačem i dvosjedom u dnevnoj zoni. No, to su ipak samo elementi, dok minimalizam dominira.
Bijela boja kao temeljna nijansa, bijeli, crni i crni komadi namještaja, ravne, geometrijske linije i plohe, tek poneki detalj, bijeli roloi umjesto zavjesa, jednostavna i prozračna rasvjeta, apstraktne umjetničke slike, obilato korištenje metala i plastike... govore u prilog tome.
Unutrašnjost kuće ima zanimljiv prostorni koncept budući da se jedan njezin, i to manji dio sastoji od samo jedne etaže – odnosno prizemlje je na jednom dijelu proteže na galeriju, dok je drugi dio kuće na dvije etaže. Izvrstan potez arhitekata je bio u tome da su dopustili da galerija bude vidljiva s ulice, što ju čini poput izloga.
Dojam izloga i transparentnosti unutarnjeg prostora pojačavaju veliki otvori koji postaju staklene stijene. Na donjoj razini nalazi se dnevna zona te dvije garaže za automobile, a na gornjoj galerija te dvije spavaće sobe, radna soba i dvije kupaonice.
Jedna kupaonica je manja gostinjska, a druga je uz glavnu spavaću sobu vlasnika. Na galeriji se nalazi lounge zona za odmor i opuštanje, koja je neformalni i stilski različit dodatak dnevnoj zoni u prizemlju koja izlazi na terasu.
Dnevna zona plijeni pažnju i žutim panelom od od knaufa i presvučenim grubom glazurom koji suži i kao zid koji odvaja djelomično prostor blagovanja od dnevnog boravka. Tako dolazi i do izražaja koloristička različitost ta dva prostora – bijeli blaogvaonički i sivo-crni dnevne sobe.
Žuti panel osim što razdvaja dva prostora, vrlo je praktčan jer ima ulogu regala za stakleno posuđe i ukrase, a usto je i mjesto za mali dvostrani kamin, koji je jednako vidljiv na jednoj i drugoj strani.
>>Moderan i prozračan dvoetažni stan u Kijevu s kutkom za čaj