Začin i lijek

Ova biljka smiruje probavu i vraća raspoloženje

Foto: Dom i vrt
Ova biljka smiruje probavu i vraća raspoloženje
Foto: Dom i vrt
Ova biljka smiruje probavu i vraća raspoloženje
03.10.2013.
u 21:04
Eterično ulje bosiljka posjeduje antibakterijska svojstva.
Pogledaj originalni članak

Pradomovina bosiljka (Ocimum basilicum L.) je Indija, zove se još i baziliko, bosilje, marijanec, murtila. Naziv basilicum izveden je iz grčke riječi (basilikon – kraljevski). U pučkoj medicini uvažavan je kao biljka koja je imala protudemonsku zaštitu. Često se rabi kod vjerskih i drugih obreda. Domaćice rado beru listove za začin jelima ili pripremu čaja za djecu. Uvijek se nađe u biovrtu kao ukrasna biljka u lončanici, a poznato je da vraća dobro raspoloženje i otklanja tugu.

Potiče rad crijeva

Rabi se za liječenje bolesti želuca i crijeva (katar želuca, upala tankog crijeva, trovanje, slab apetit), tegoba nadimanja (sprečava nadutost te se dodaje hrani koja izaziva nadutost - mahunarke), slabog želuca, za poticanje funkcija rada želuca, slabe peristaltike (potiče na gibanje crijevnih mišića te dovodi do pražnjenje crijeva), grčeva glatkih mišića (crijeva), crijevnih parazita (uništava parazite u crijevima - vermifug) te ujedno utječe na ravnotežu crijevne mikroflore, Uzima se kod depresije i neuroza (čaj od bosiljka uzimaju osobe osjetljive naravi ili koje se lako razdraže jer bosiljak je stari pučki lijek za takva stanja), sprečava nesvjesticu, rabi se kod bolesti pluća (astme, emfizema, tuberkuloze, jakog nadražajnog kašlja koji smiruje), bolesti oka, posebno kod raznih tegoba s vidom, bolesti bubrega i mjehura (olakšava i potiče mokrenje – diuretik, upala bubrega). Pomaže kod hunjavice i gubitka njuha, bolesti kože (akne, osip, kožne nečistoće), ženskih bolesti (potiče menstruaciju), slabog spolnog nagona (dobar afrodizijak, preporučuje se osobama oslabljene potencije), slabog optoka krvi (snižava tlak), jakog sekreta – katara želuca, crijeva i bronhija, jake glavobolje, visoke temperature, mučnine (uklanja simptome i liječi), potiče izlučivanje mlijeka kod dojilja te znojenje.

Sjeme i korijen

Bosiljak rabimo za ispiranje i grgljanje usne šupljine i grla (antiseptik, afte, promuklost), za ispiranje i obloge kod uboda insekata i ugriznih rana otrovnih životinja, itd. Sjemenke imaju dosta sluzi, rabe se kod bolesti bubrega, mjehura i mokraćnih putova, gonoreje, bijelog pranja, infekcija bakterijama, kroničnog proljeva.

Bradavice možemo skidati masiranjem i stavljanjem obloga od svježe zgnječenog lista bosiljka. Korijen bosiljka rabi se za liječenje tegoba želuca i crijeva kod djece te raznih komplikacija probavnog sustava. Eterično ulje bosiljka posjeduje antibakterijska svojstva.

Čaj za jačanje muške potencije - 1 čajna žličica bosiljka, 1 dl bijelog vina, 1 čajna žličica meda

Priprema: U vino stavimo bosiljak i grijemo. Vino ne smije zakuhati. Kad se pojavi pjena, maknuti, malo ohladiti, dodati meda.

Uputa za uporabu: Uzimati toplo 1 sat prije spavanja

Oblozi za gnojne rane

Priprema: Listove bosiljka močimo u jakoj rakiji oko 6 sati.

Uputa za uporabu: Namočene listove stavljamo kao oblog na gnojne rane, a obloge mijenjamo svaka 2-3 sata više puta dnevno, sve dok ne izvuče sav gnoj iz rana. Time se sprečava infekcija rane

Čaj za živčane i duševne bolesti - 25 g bosiljka, 25 g dobričice, 25 g metvice, 25 g matičnjaka, 2 dl vode

Priprema: Jušnu žlicu čajne mješavine preliti sa 2 dl vrele vode, poklopiti, nakon 1 sat procijediti.

Uputa za uporabu: 2 šalice čaja dnevno, po potrebi i više

Ocat za salate - 1 –2 šake uvelog i svježeg lišća bosiljka, 1 l jabučnog ili vinskog octa

Priprema: Četvrtinu boce napuniti uvelim lišćem bosiljka i preliti octom. Držati na toplom i tamnom mjestu oko 3 tjedna. Procijediti.

Uputa za uporabu: Kao dijetalni ili aromatični začin za razna jela

Vino za regulaciju stolice - 1 litra dobrog bijelog vina, 1 šaka usitnjene cijele biljke bosiljka

Priprema: Staviti bosiljak da se 10 dana namače u vinu te svaki dan malo promućkati. Procijediti.

Uputa za uporabu: 3 puta dnevno prije jela. Ako vinu dodamo u jednakim dijelovima stolno ulje te uzimamo 3-4 žlice na dan, pomaže u liječenju najtvrdokornijih zatvora stolice

Čaj - 1 čajna žličica bosiljka, 2 dl vode

Priprema: Vrelom vodom preliti bosiljak, poklopiti, pustiti da odstoji pola do 1 sat i procijediti

Uputa za uporabu: piti 2-3 šalice čaja dnevno nakon jela

Napomena: Kod bolesti želuca ili crijeva ne sladiti

Mast za rane - 9 dijelova svježeg soka bosiljka, 3 dijela voska, 3 dijela kalefonija, 3 dijela ovčjeg loja, 2 dijela terpentina

Priprema: Lagano ugrijati sve sastojke, dobro promiješati i pohraniti u tamnu staklenku te hermetički zatvoriti.

Uputa za uporabu: Nanosimo na oboljelo mjesto

Kupke od listova

Kupke s listovima bosiljka ili ekstraktom od listova bosiljka primjenjuju se u kozmetici za njegu kože koja je oslabjela, dehidrirala i izgubila vlažnost i elastičnost te za razne kožne nečistoće (osipe, lišaj). Tonik ili mirisna vodica od bosiljka bili su uz matičnjak prvi pučki kozmetički preparati

NE PROPUSTITE: Sve o ljekovitima biljkama čitajte ovdje

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.