Kad uskom cestom krenete prema doma Ljiljane i Mladena Cvetka iz Svetog Ivana Zeline, čak i po mraku te zimi vidite da stižete u pravo biljno carstvo. Drveće i grmovi okružuju kuću, a na ulazu u hodnik smjestio se zumbul.
Naša domaćica, kaže, ne pamti kad je počela uzgajati biljke, a otkako su prije više od 20 godina sagradili svoju kuću, bilja je sve više. Kad stigne proljeće, gospođa Ljiljana posvećuje se njezi biljaka u velikom ukrasnom vrtu. Svake godine u njega unese neku promjenu. U njezinu vrtu stanuju kineski šaš, glicinije, tecome, hortenzije, mahonija, božikovina.
Na proljeće u vrt se seli i adam, koji je zimi u kući. Ne sviđa mu se odviše unutra, kaže naša čitateljica, pa jedva čeka kad će se vrati na svoje mjesto na otvoreno, gdje ga svi vide.
Sama razmnožava
– S biljkama treba uspostaviti vezu – kazala je gospođa Ljiljana. A o jačini njezine veze s biljkama svjedoči i juka kojoj je više od 27 godina i koja je dala brojne mlade biljke. I nisu one izrasle iz korijena, njih je naša čitateljica sama razmnožila.
– Dogodi se i meni da mi biljka propadne, ne može baš sve uspjeti – rekla je čitateljica. Tako joj je uginuo kućni benjamin. Jednostavno mu je počelo otpadati lišće i nije ga uspjela spasiti. Benjamina kojeg ima na poslu, i kojeg je, naravno, sama uzgojila, živ je i lijepo napreduje.
Puna cvjetova
Gospođa Ljiljana može se pohvaliti i krasulom, kojoj je već više od 15 godina. Svako proljeće iznosi je u vrt u kojem krasula uživa u sjeni. U kuću se vraća tek kada dani postanu hladniji. I premda krasulu zovu i dolar drvo, biljka koja donosi novac, naša čitateljica kaže da njezinoj baš i ne odgovara taj naziv. No, iako im ne donosi novac, krasula vrlo brzo nakon što je unesu u kuću procvjeta sitnim bijelim cvjetovima. I cvate tako cijele zime.
– Ja samo zatvorim žaluzine da sunce ne sprži biljke – skromno je dodao suprug.
Ne odvaja se od biljaka, ukrasila je njima i ured na poslu
1. Presađuje, pelca, darujeAfričke ljubičice lako je razmnožiti, dovoljno je samo jedan listić staviti u čašu s vodom. Tako je nastala većina ljubičica koje krase prozorske daske u domu naše čitateljice, ali i ured u kojem biljke njeguje s kolegicama. Ima u njezinu uredu i orhideja te benjamin, uz cvijeće je ljepše i raditi. Ove jeseni zasadila je gospođa Ljiljana i nove krasule, a pokušat će ih njegovati kao stablo, a ne kao grm. Puno uzgojenih biljaka podijelila je poznanicima i prijateljima, za sve što izraste nema mjesta u kući.
2. Pelargonije spremno dočekuju proljeće Ne treba svake godine kupovati nove biljke, kaže naša čitateljica. Uzmete li na vrijeme vrhove, kao što je to ona učinila, i zasadite li ih u obične plastične čašice od jogurta, tijekom zime pustit će korijenje i imat ćete svoje cvijeće. Sve što trebate učiniti je da nove biljke zasadite u veće posude u svježu zemlju. Uspjeh je siguran, potvrđuje iz vlastitog iskustva.
3. Nekoliko savjeta za uspjeh iz prve ruke Od ljubavi sve počinje, a ostalo je samo nadogradnja. Iako kaže da s biljkama zapravo nema puno posla, osim na proljeće kad ih treba presaditi ili samo zamijeniti dio zemlje iz posude, naša čitateljica odaje i neke tajne svog uspjeha. Lišće biljaka povremeno čisti korom od banane, to mu daje poseban sjaj. Koru od banane stavlja i u posudu sa zemljom, umjesto umjetnih hranjiva. A njih koristi od proljeća do jeseni kad biljke najviše rastu i cvjetaju. Kaže, čula je da se lišće može čistiti i pivom, ali sama to do sada ipak nije probala.
NE PROPUSTITE: FOTO U nekoliko koraka sami napravite posudu za cvijeće