Funkcionalnost, moderan dizajn, ušteda energije, energetska neovisnost, energetska učinkovitost objekta, komfor... Sve to i još mnogo više potrebno je da biste se danas mogli pohvaliti jednom od najmodernijih tehnološki-poslovnih zgrada u Hrvatskoj, a upravo je takav Vipnetov novi objekt koji ima tehnički kapacitet koji pokriva sve potrebe Vipnetova kampusa Žitnjak. Može se pohvaliti i činjenicom da je prošao energetsku certifikaciju i dobio oznaku B, koja se dodjeljuje energetski visoko učinkovitim objektima.
Čak i sekundarni agregat
Ovaj moderni objekt ima potpunu energetsku samoodrživost, koju jamči N+1 elektroagregatski sustav, što ovu kompaniju čini jednom od rijetkih u Hrvatskoj koja, osim primarnih, ima i sekundarne agregate. Ugrađene su i najmodernije transformatorske stanice ukupnog kapaciteta 6MVA te novi glavni elektroenergetski razvod, također ukupnog kapaciteta 6MVA.
Potpuna energetska neovisnost u slučaju prekida napajanja iz elektroenergetskog sustava.
Ušteda energije u podatkovnom centru ostvaruje se uz Freecooling sustav koji omogućuje korištenje vanjskog hladnog zraka u zimskim mjesecima. U sistemskim sobama su implementirane hladne zone koje hladan zrak usmjeravaju u servere i sprečavaju da se izgubi u prostoru, čime se također postižu znatne uštede energije. Vipnet među prvima u Hrvatskoj ima instaliran Very early smoke detection sustav (VESDA) za vrlo rano otkrivanje požara. Za gašenje požara koristi se plin Novec 1230 koji je ekološki prihvatljiv – riječ je o plinu koji ima izuzetno veliku efikasnost gašenja požara, veliku brzina djelovanja, uzrokuje minimalno smanjenje vidljivosti pri gašenju, maksimalno se disperzira unutar štićene prostorije te ne oštećuje ozonski omotač.
– Danas, kad razmišljamo o gradnji kuće, trebali bismo razmišljati jedino o odabiru niskoenergetske kuće. Vrijeme kada smo gradili, uvjetno rečeno, jeftine zgrade trebalo bi biti iza nas, a niskoenergetska gradnja trebala bi postati naš standard – kaže inženjerka Borošak te objašnjava jednostavnim riječima tu složenu temu:
– Uštedu energije treba početi planirati od samog početka. Dakle, već pri planiranju razmišljati o ugradnji instalacija koje štede energiju, što rezultira nižim energetskim troškovima i, ne manje važno, znatno smanjenje onečišćenja okoliša.
Ušteda energije te smanjenje toplinskih gubitaka u niskoenergetskoj kući ne ostvaruje se samo dobrom toplinskom izolacijom zgrade već su bitni elementi i orijentacija kuće na jug, odabir kvalitetne vanjske stolarije sa 3-slojnim staklom, odabir niskotemperaturnog sustava grijanja te kontrolirana ventilacija prostorija s rekuperacijom. Isto tako, u zavisnosti o lokalitetu gradnje, poželjno je korištenje Sunčeve energije s pomoću kolektora (topla voda) i fotonaponskih ploča (električna struja).
I iako je Republika Hrvatska donijela obvezu energetskog certifikata za svaku zgradu koja se želi prodati, iznajmiti ili dati u leasing kojim će se jasno iskazati koliko energije zgrada troši za grijanje, hlađenje i ventilaciju, ističe inženjerka Borošak, nije donijela nikakve olakšice i subvencije za gradnju takvih kuća, što je praksa u zapadnim zemljama.
Osobna iskaznica doma
Energetski certifikat, koji se izdaje za svaku građevinu, svojevrsna je osobna iskaznica zgrade u kojoj je točno izraženo koliko energije troši, koliko nepotrebno gubi te kojem energetskom razredu pripada.
Samo kvalitetnom toplinskom zaštitom može se dobiti ocjena razreda do maksimalno B klase.
– Za razred A ili A+ nužni su sustavi koji primjenjuju obnovljive izvore energije i time umanjuju ukupnu potrošnju klasičnih sustava, odnosno potrošnju energije po kvadratnom metru – zaključuje naša sugovornica. Dakako, gradnja ovakve kuće ili zgrade u startu je skuplja nego gradnja klasične, ali investicija će se, uvjeravaju stručnjaci, isplatiti već za nekoliko godina, ovisno o veličini samog objekta.
>>Ako niste upisani u gruntovnicu nećete moći raspolagati imovinom