Ono što vam zasigurno neće biti jasno na prvi pogled, a što odlikuje ovaj zagrebački dom u južnom dijelu Zagreba, na samom izlazu uz grada, njegova je funkcionalnost. Prije toga bit ćemo pod dojmom prekrasne okućnice i ugodnog, profinjenog i vrlo jednostavno uređenog interijera te pogleda koji nude veliki otvori. Nevelikih (uzmemo li u obzir da je riječ o kući) 218 četvornih metara stambenog prostora koji se proteže na dvije etaže, prizemlje i kat) maksimalno su iskorišteni da bi život peteročlanoj obitelji – roditeljima i sinovima osnovnoškolcima – bio što ugodniji. Uz dvije etaže, postoji i podrumski prostor koji nije, suprotno očekivanjima, iskorišten za odlaganje starih stvari, nego, osim garaže i garderobe, kao dodatni životni prostor, po uzoru na američke ili kanadske domove. U njima se odvija zabavni sadržaj jer podrum nudi biljarski stol, garnituru za sjedenje i dovoljno mjesta za igranje djece i njihove proslave rođendana te kutak za vlasnika kada se želi posvetiti jednom od svojih hobija i zasvirati električnu gitaru, a da pritom ne smeta ostalim ukućanima.
Kako nam je otkrio vlasnik, kuća je kupljena u rohbau fazi prije tri godine, što je omogućilo da je u potpunosti prilagode svojim potrebama i zamislima kako bi trebao izgledati njihov dom iz snova. Tako su u prizemlju srušili zid koji je dijelio kuhinju od ostatka prostora – blagovaonice s dnevnom sobom te je pregrađivanjem gornja etaža dobila dvije kupaonice i treću spavaću sobu. "U prizemlju se rušenjem kuhinjskog zida dobio jedinstven prostor koji ovako djeluje toplije, prostranije i povezanije. Nisam ni bio svjestan da sam ovim otvaranjem prostora i zaobljenim oblicima namještaja i drugih ploha radio po principu feng shuija, tek su nam kasnije to rekli. Na taj način događa se potreban protok energije i sve djeluje slobodnije", objašnjava vlasnik koji je dom uređivao po svojim idejama prilagođavajući ga potrebama svoje obitelji.
Povećavanje broja kupaonica na katu donijelo je veću praktičnost, komociju, ali i privatnost – vlasnici sada imaju svoju vlastitu kupaonicu, a najmlađi sin svoju spavaonicu. Visoki stropovi od gotovo tri metra doprinijeli su efikasnosti tlocrtnih promjena, ali i utjecali na kvalitetu života. "Visoki stropovi jednostavno nude više zraka, možete prespavati cijelu noć sa zatvorenim prozorima i ujutro neće biti zagušljivo u sobi. Svatko tko ima iskustvo življenja u prostoru s klasičnom visinom stropa i onom većom zna o čemu govorim" kaže vlasnik dodajući da je visinu stropa iskoristio u dječjim sobama radeći krevete na kat koji ne zagušuju prostor i nude djeci pravo utočište kada se žele zavući u svoj svijet. Kako je tehničke struke i prati nove tehnologije na raznim područjima, tako je vlasnik odlučio da njegov dom bude niskoenergetski i pametan. Osim ugrađene toplinske pumpe koja hladi i zagrijava prostor zahvaljujući energiji koju crpi iz zemlje te nema potrebe za radijatorima i klimama, kuća ima pametni “softver” upravljanja svim sustavima u kući (zatvaranjima i otvaranjima prozora, vratima, alarmima, protuprovalnim i protupoplavnim uređajima), i to na daljinu. "Ako se sprema nevrijeme, možete biti obaviješteni mobitelom te njime zatvoriti prozore. Isto tako je i ako se dogodi poplava ili vam netko provali u kuću", objašnjava vlasnik otkrivajući da ih je ugradnja toplinske pumpe stajala oko 20-ak eura više po četvornom metru. "To i nije tako skupo kako je uvriježeno mišljenje. A usto je vrlo isplativo jer imate znatno manje režije i dom vam je u svakom kutku jednako topao jer je sustav proveden po zidovima i stropovima. Jedina su iznimka dijelovi kuće gdje su pločice (kuhinja, podrum i kupaonice) gdje je iz sasvim razumljivih razloga uvedeno podno grijanje" kaže vlasnik.
Osim ovih tehničkih detalja, vlasnik je uz pomoć supruge osmislio koncept uređenja, a veliku je pažnju poklonio simbolici i odabiru materijala. "Htio sam da naš dom bude odraz našeg stila života, hobija i sklonosti. Tako je dnevni boravak imitacija morskog ambijenta, dijelovi zidova obloženi su kamenom, drvetom masline, a ulaz u sobu velikim akvarijem" ističe vlasnik. Svoje je ideje ispričao projektantima, a oni su ih prenosili na papir da bi ih stolari što vjernije proveli u djelo. Osim maslinova, korištene su i druge rijetke vrste drveta poput makasara i jagnjeda. Veliki osobni pečat kući dala je i minigalerija slika koja se nalazi na stubištu, a čine je djela poznatih hrvatskih i umjetnika iz regije, čiji se postav, kako ne stanu sve odjednom, svako malo mijenja.